EF
Soru Sahibi
30 Haziran 2018 17:23

Boy uzamatmak

Merhaba hocam ben 2002 ekimliyim ( 16.5 yaşında ) genetik olarak ailem biraz kısa babam 170 annem 150. Sakallarım biraz çıktı süt ürünleri + kefir ve spor yapsam boyumun uzama ihtimali var mıdır?

2 cevap
Cevaplar (2)

Sevgili Feridun! Öncelikle olması gereken boyunu tahmin ederek ileride mi? geride mi? onu tesbit etmek gerek. Çocuğun, yetişkin boyunu öngörmek için kanıtlanmış bir yol yoktur. Ancak, çeşitli formüller sayesinde çocuğun büyümesi ile ilgili oldukça yakın tahminler yapılabilir. Popüler bir tahmin formülü şu şekildedir: Annenin boyunu ve babanın boyunu toplayın. (santimetre olarak) Erkek çocuk için 13 cm ekleyin. kız çocuk için 13 cm çıkarın. İkiye bölün. Çocukların çoğu, yukarıdaki tahminin 10 cm'lik hata payı aralığında bir yetişkin boyuna erişir. Senin için 170 cm+1.50 =3.20 buna 13 ekleyip 2 ye bölünce 1.66 cm beklenen tahmini boyun. Bunun 10 cm üzeri ve altı da normaldir. Yetişkin boyunu hesaplamak için bir diğer yöntem ise çocuğun 2 yaşındaki boyunu 2 ile çarpmaktır. Çocuğun boyunun genler tarafından kontrol edildiğini unutmayın. Çocukların büyüme hızlarının farklılık gösterebileceği de dikkate alınmalıdır. Bazı çocuklar büyüme dönemine erken başlarken, bazıları geç serpilir. SİGARA sadece boy uzamasının durması yani büyüme gelişme geriliği değil 80 den fazla hastalığın direk nedenidir. 21 yaşına kadar boy uzaması azalarak olsa devam edecek olup, bu süre içinde sağlıklı beslenme, boy uzatan basketbol gibi sporlar ve sigara gibi alışkanlıklardan uzak durma, iyi gece uykusu boy uzamasına büyük katkı sağlayacaktır. Büyüme ile ilgili endişeleriniz varsa aile hekiminiz başta olmak üzere bir uzmana danışın. Sağlıcakla

1 Temmuz 2018 23:46
EF
Soru Sahibi

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Hocam şuan 167 boyundayım ve tavsiyelerinizi dikkate alacağım.

2 Temmuz 2018 10:42

Saglicakla.

1 Ocak 2022 01:19