KS
Soru Sahibi
9 Temmuz 2021 01:15

Boy uzaması

Hocam merhabalar benim annem 167 babam 167 benim boyum *** *** ** yaşındayım.63 kiloyum daha uzarmıyım.180 veya üstü olmak istiyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)

Sevgili Suat! Beklenen boyunuz 1.67+1.67=334 +13=347 /2=173.5+-10 olarak hesapladığımızda 163.5 cm İle 183.5 cm arasında olup, Şu an için 1.72 cm boyun beklenen boyunun ortalaması biraz altında bir değerde. Muhtemelen önümüzdeki yıllar içinde seninde bir miktar daha boy artışı olacak. Mutlaka d vit eksikliği için ölçüm yaptırıp eksik ise d vit kullanın. Bunun için aile hekiminle görüşebilirsin ve destek alabilirsiniz. Sende son boy uzama döneminin sonundasın ve yaşam şeklin bunu etkileyecek. Kilon gayet fit. Fazla kilodan kaçınırsan ve sağlıklı beslenip, sporla uğraşırsan iyi bir görüntüye ve boya sahip olabilirsin. Fazla kilo boy uzamasında olumsuz etki yapar iken düşük kilo tiroid sorunu, sigara kullanımı ve beslenme yetersizliği göstergesi olabilir. Boy uzamasında sigarada olumsuz etki yapar. Senin için fit kilo 62 kg. Hayatın boyunca erişeceğin boya göre 62-72 kg arasında kal. Mümkünse 62 kg yakın olsun. Tüylenme ve kıllanma derecesi üzerinden boy uzamasını tahmin etmek yerine fiziksel değişimlerin tümünü birlikte dikkate almalı. En fazla ise erişeceğin en yüksek boyda 72 kg a yakın dur. Her türlü sporla uğraşmanın sana muhakkak faydası olacaktır. Büyüme kıkırdakları üzerine daha fazla etki eden sporlar yani ağırlığın etkisini düşey düzlemde yerçekimine karşı maksimum etki ile kullanıldığı basketbol, futbol, tenisin boy uzamazına etkisi en fazla olacaktır. Bu yaşlar artık boy uzamasının sonuna doğru gelindiği yaşlar. Bireysel ve çevresel farklılıklar boy uzamasını etkiler. Önerilere dikkat edersen 3-5 cm lik bir boy uzaması mümkün olabilir. Bu bir araralıktır. Bu şekile *** *** ** cm lik bir boya erişeceğin kanaatindeyim. Beklenen aralıktaki bir boya erişmen saglıklı ve normal kabul edilir. Ayrıca boy uzaması ve sağlık için önerilerimizi dikkate almanı öneririm. Boyu değerlendirirken kilonun önemi büyük. Her ne kadar boyumuzu belirleyen en önemli etmen genetik olsada çevresel etkiler ve beslenmede etkili. Bu arada şu an için boyun normal. Ergenlik hem ruhsal hemde fiziksel bir süreçdir. Boy uzamasıda bir çok ergenlik bulgusundan sadece biri olup bunlar çevresel, ruhsal, mevsimsel, beslenme, aktivite durumu gibi çok yönlü faktörün etkisinde dinamik bir süreçtir. Yaşla azalan bir parabol yapar. Birden şakk diye bitmez. Azalarak 21-22 yaşlarda boy uzaması durup 28 li yaşlara kadar sabit kalır ve sonrasında her 10 yılda % 5 kas ve kemik kaybı ike yaşlanma süreci başlar. Bu parabol tersıne döner. Sonrasında hızlanarak ters dönük devam eder ve 60 yaş sonrasında iniş çok hızlanır. Senin için de boy uzamasına katkı sağlamanın ve iyi bir duruş yanında sağlıklı yaşam için önerilerimiz var. Bu önerilerimiz şunlar: 1.bol sporla uğraşmalısın (koşu, basketbol ve futbol olabilir) 2.sağlıklı beslenmeli. 3.iyi uyku çekmeli. Geç yatmamalı. En geç 24 olarak planlamalı. 4 . Mümkünse çeşme suyu kullanmalı. Mineral kalsiyum en yüksektir. 5.Bol güneş almalı. Açık alanda dolaşmalı. 6.Asitli içeceklerden uzak durmalı. 7. Sigara kesinlikle kullanmamalı. Işte o zaman genlerinin izin verdiği en uzun boya sahip olunabilir. Yine açık alanda şu salgın zamanı egzersiz yapamadan da aşağıdaki: Türkiye in sağlıklı yaşam sayfası nı taratırsanız veya linki. https://m.facebook.com/afyonsym/?ref=bookmarks# Linkte gönderdiğim sayfada evde yapabileceğin çok etkili, 1 seansı 10 dk lik egzersizi günün farklı zamanlarında günde 3-4 defa yaparak hem boy uzamasını sağlayan hormonları kanda yüksek tutar. Hemde iyi bir duruş saglar. Ama en ideali yinede açık alanda basketbol ve futbol gibi sporlar. Sağlıcakla.

10 Temmuz 2021 10:56