GM
Soru Sahibi
1 Ocak 2021 16:16

BOY Uzaması

Hocam Ben 01/10/2004 doğumluyum boyum 1 ay önce 168 di şimdi 169 um Anne boyu:145 Baba boyu:178 düzenli olarak spor yapıyorum barfiks demirine asılıyorum,omega 3 kapsülü kullanıyorum boyum daha uzarmı,ve erkek çocuklarında büyüme plağı kaç yaşında kapanır.

5 cevap
Cevaplar (5)

Sevgili Gökdeniz! Beklenen boyunuz 1.78+1.45=322+13=335/2=167.5+-10 olarak hesapladığımızda 157.5 cm İle 177.5 cm arasında olup, Şu an için 1.69 cm boyun beklenen boyunun ortalaması üzerinde bir değerde. Muhtemelen önümüzdeki yıllar içinde seninde bir miktar boy artışın daha olacak. Son boy uzama döneminin sonundasın ve yaşam şeklin bunu etkileyecek. Yaklaşık 3-6 cm daha uzayarak ve iyi bir duruş yani düz omurga ile 1.72- 1.75 cm arasında yetişkin beklenen boyuna ulaşmanı bekliyoruz. Kilonu yazmamışsın. Fazla kilo boy uzamasında olumsuz etki yapar iken düşük kilo tiroid sorunu, sigara kullanımı ve beslenme yetersizliği göstergesi olabilir. Boy uzamasında sigarada olumsuz etki yapar. Senin için fit kilo 62 kg. Hayatın boyunca erişeceğin boya göre 62-72 kg arasında kal. Mümkünse 62 kg yakın olsun. Tüylenme ve kıllanma derecesi üzerinden boy uzamasını tahmin etmek yerine fiziksel değişimlerin tümünü birlikte almalı. Ayak numarası dahi ilerde boy için iyi fikir verir. Boy uzaması öncesi ilk ayaklar büyür. Eger düşük ayak numarası var ise bu boyun alt sınırlarda olacagının bir göstergesidir. En fazla ise erişeceğin en yüksek boyda 72 kg a yakın dur. Doğal beslenme daha değerli. İlaç olarak değil doğal yolla omega 3 al. Yani sık sık balık tüket. Aşagıdaki önerilerle beraber tabiki. Her türlü sporla uğraşmanın sana muhakkak faydası olacaktır. Büyüme kıkırdakları üzerine daha fazla etki eden sporlar yani ağırlığın etkisini düşey düzlemde yerçekimine karşı maksimum etki ile kullanıldığı basketbol, futbol, tenisin boy uzamazına etkisi en fazla olacaktır. Bu yaşlar artık boy uzamasının sonuna doğru gelindiği yaşlar. Büyümede son bir atak olacaktır. Önerilere uyarsan *** *** ** cm e ulaşma şansının olduğu kanaatindeyim. Bireysel ve çevresel farklılıklar boy uzamasını etkiler. Bu bir araralıktır. Bu aralıkta bir boya erişmen saglıklı ve normal kabul edilir. Ayrıca boy uzaması ve sağlık için önerilerimizi dikkate almanı öneririm. Boyu değerlendirirken kilonun önemi büyük. Her ne kadar boyumuzu belirleyen en önemli etmen genetik olsada çevresel etkiler ve beslenme yatsınamaz. Boy uzaması için bu dönemde (9-21 yaşlar arası) şunlara dikkat edilmesinde fayda var. Ergenlik hem ruhsal hemde fiziksel bir süreçdir. Boy uzamasıda bir çok ergenlik bulgusundan sadece biri olup bunlar çevresel, ruhsal, mevsimsel, beslenme, aktivite durumu gibi çok yönlü faktörün etkisinde dinamik bir süreçtir. Bir azalan bir parabol yapar. Birden şakk diye bitmez. Azalarak 21-22 yaşlarda durup 28 li yaşlara kadar sabit kalır ve sonrasında her 10 yılda % 5 kas ve kemik kaybı ike yaşlanma süreci başlar. Bu parabol tersıne ance az sonrasında hızlanarak ters dönük devam eder ve 60 yaş sonrasında iniş çok hızlanır. Senin için boy uzamasına katkı sağlamanın yanında sağlıklı yaşam için önerilerimiz var. Bu önerilerimiz şunlar: 1.bol sporla uğraşmalısın (koşu, basketbol ve futbol olabilir) 2.sağlıklı beslenmeli. 3.iyi uyku çekmeli. Geç yatmamalı. En geç 24 olarak planlamalı. 4 . Mümkünse çeşme suyu kullanmalı. Mineral kalsiyum en yüksektir. 5.Bol güneş almalı. Açık alanda dolaşmalı. 6.Asitli içeceklerden uzak durmalı. 7. Sigara kesinlikle kullanmamalı. Işte o zaman genlerinin izin verdiği en uzun boya sahip olunabilir. Sağlıcakla.

1 Ocak 2021 20:14
GM
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim hocam ayakkabı numaram 42,43 bu arada kilom 65,70 ama bu ağırlık kaslardan değil kemiklerden kaynaklandığını düşünüyorum çünkü baba tarafı iri kemikli ve kalıplı bende çocukluğumda hep fazla kilom oldu ailem doktora baktırdı doktor benim bi sıkıntım olmadığını söylemiş,hem ben doğduğumdada fazla etli değilmişim ama doğduğumda 6 kiloya yakınmışım kemiklerimin iri olması boyumun uzamasına engelmi vede ben boyumun 178 olmasını istiyorum hiç imkânı yokmu 2 ablam var büyük ablamın boyu 1.50 iken küçük ablamın boyu 163 baba tarafımın sülalesi hep uzun babamın sülalesinin ortalama boyu 185 cm ve ve benim duruş postürümde çok iyi diğer bi yandan benim uyku düzenim pandemiden dolayı doğal olarak çok bozulmuştu ama şimdi erken yatıp sabah ezanından sonra uyumuyorum öğlede 1 saatlik uyku yapmaya çalışıyorum şuanki uyku saatim *** *** ** ve *** *** ** arası bu uyku düzenim sağlıklımı, çok teşekkür ederim.

2 Ocak 2021 10:24

Uyku düzenin gayet iyi. Doğumda 6 kg çok istediğimiz bir durum değil. Bu annenin gebelikte şekerin muhtemelen yüksek olduğunu gösterir. Boy içinde 1.75 cm ler de gayet iyi. Sadece kilo alma bu seni hem fit hemde uzun gösterir. Sağlıcakla.

2 Ocak 2021 11:01
GM
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim hocam size birşey daha danışmak istiyorum söylenilen göre palamut balığının sırt kısmında siyah et bulunuyormuş bu ette oligomer proteini varmış bu protein boy uzamasını kolaylaştırırmış ve birbaşka olarakta biberiye çayınında boy uzattığını söylüyorlar ve en önemlisi barfiks demirinde asılı kalmak omurgaları uzatıyormuş bunlar doğrumu,şimdiden çok teşekkür ediyorum,hakkınızı helal edin.ALLAH yar ve yardımcınız olsun.

3 Ocak 2021 19:11

Bunlar sadece magazin. Siz sadece öneriler kısmında saydığımız tavsiyeler odaklanın. Bunların dışında sadece cerrahi yolla boy uzatma mümkün olabilir.

4 Ocak 2021 00:44
GM
Soru Sahibi

Hocam yeni öğrendim babamın boyu 179cm annemin boyu 145cm benim boyum 169.3cm kilom 65 benim boyum maxsimum kaç olur.Teşekkür ederim

5 Ocak 2021 18:29

Yazdığımız hesap aynen geçerli. 1-2cm hesabınızı değiştirmez. Sağlıcakla

5 Ocak 2021 21:38
GM
Soru Sahibi

Hocam kimi insanlar kaynatılmış su insan sağlığı için en sağlıklısı diyorken kimi insanlarda kaynatılmış su minarelleride öldürüyor çamurlu su dahi olsa oturarak su içersen mide o pisliği kırıyor diyorlar.Bunu doğrusu nedir.Teşekkür ederim

10 Ocak 2021 17:35

Bunlar doğru değil. Kaynamış şu kirlilik açısından temiz su bulunamadıgında yapılan bir işlem. Kaynamış şu saf şu yani içindeki mineraller kanama ile dibe tortu olarak çöker ve vücut için gerekli kalsiyum,iyot,magnezyum ve demir dahil bir çok mineralleri alamazsınız. Şu yediğimiz yemeklerden çok daha çeşitli ve iyonik mineral barındırır. Oturarak şu içmek mide asidi ile muameleye ugrayarak içindeki bakteriler kısmen temizlenir. Ayakta pozisyonda dolayi mide çok hızlı boşaltır. Yerde oturarak yemek yemenin de sırrı budur. Mide üzerine bası oluşur ve mide büzülür. Yani mide yavaş boşaldıgı için az yemeye ve çabuk doymaya neden olur. Sağlıcakla.

10 Ocak 2021 17:59

Bunlar doğru değil. Kaynamış şu kirlilik açısından temiz su bulunamadıgında yapılan bir işlem. Kaynamış şu saf şu yani içindeki mineraller kanama ile dibe tortu olarak çöker ve vücut için gerekli kalsiyum,iyot,magnezyum ve demir dahil bir çok mineralleri alamazsınız. Şu yediğimiz yemeklerden çok daha çeşitli ve iyonik mineral barındırır. Oturarak şu içmek mide asidi ile muameleye ugrayarak içindeki bakteriler kısmen temizlenir. Ayakta pozisyonda dolayi mide çok hızlı boşaltır. Yerde oturarak yemek yemenin de sırrı budur. Mide üzerine bası oluşur ve mide büzülür. Yani mide yavaş boşaldıgı için az yemeye ve çabuk doymaya neden olur. Sağlıcakla.

10 Ocak 2021 17:59