YS
Soru Sahibi
16 Eylül 2020 20:02

Boy uzaması

Merhaba hocam *** *** ** doğumluyum yaşıtlarıma göre büyük gözüküyorum hocam sol bacağımın eklem kısmında tekrarlayan Ağrı var nedense hiç bi nedeni yok büyüme Ağrı'ları olabilirmi sizce boyumun uzadığı anlamı geliyor baya Ağrı var sadece sol bacak veya kemik erimesi filan olabilirmi çok fazla asitli içecek tüketiyorum teşekkürler

2 cevap
Cevaplar (2)

Bu verilen bilgi ile bir şey söylemek zor. Kilonu, anne, babanın boyu ile mevcut kendi boyunu yazarsan bir değerlendirme yapabiliriz. Sağlıcakla.

18 Eylül 2020 21:52
YS
Soru Sahibi

kilom 69.74 arası annemin boyu 1.63 babamın boyu 1.73 benim boyum saglık ocagında ölçtüm *** *** **

19 Eylül 2020 14:10

Sevgili Yıldırım! Beklenen boyunuz 1.63+1.73=336+13=349/2=174.5+-10 olarak hesapladığımızda 164.5 cm İle 184.5 cm arasında olup, Şu an için 1.76 cm boyun beklenen boyun ortalaması bir değerde. Muhtemelen önümüzdeki yıllar içinde önemli bir boy artışı olacak. 5-9 cm daha uzayarak 1.81 - 1.84.5 cm yetişkin beklenen boyuna ulaşmanı bekliyoruz. Kilon yaşına göre gayet fit. Fazla kilo boy uzamasında olumsuz etki yapar. Aynı şekilde sigarada olumsuz etki yapar. Hayatın boyunca erişeceğin boya göre 62-82 kg arasında kal. Mümkünse 72 kg yakın olsun. En fazla ise erişeceğin en yüksek boyda en fazla 72 kg a yakın dur. Grafide büyüme kıkırdakları kapanmış görünüyor. Bahsettiğin agrılar çarpma ve herhangi bir travma yok ise büyümeye bağlı olabilir. Çok emin olmak için bir ortopedi uzmanına tanışabilirsin. Uzun boy yerine saglıklı bir yaşamı hedeflemek önemli. Bunun için önerilerimizi dikkate almanı öneririm. Boyu değerlendirirken kilonun önemi büyük. Her ne kadar boyumuzu belirleyen en önemli etmen genetik olsada çevresel etkiler ve beslenme yatsınamaz. Boy uzaması için bu dönemde (9-21 yaşlar arası) şunlara dikkat edilmesinde fayda var. Bu şekilde boy uzaması en fazla tutulur. Senin boy uzamasına katkı sağlamanın yanında sağlıklı yaşam için önerilerimiz var. Bu önerilerimiz şunlar: 1.bol sporla uğraşmalısın (koşu, basketbol ve futbol olabilir) 2.sağlıklı beslenmeli. 3.iyi uyku çekmeli. Geç yatmamalı. En geç 24 olarak planlamalı. 4 . Mümkünse çeşme suyu kullanmalı. Mineral kalsiyum en yüksektir. 5.Bol güneş almalı. Açık alanda dolaşmalı. 6.Asitli içeceklerden uzak durmalı. 7. Sigara kesinlikle kullanmamalı. Işte o zaman genlerinin izin verdiği en uzun boya sahip olunabilir. Sağlıcakla.

19 Eylül 2020 19:40