AG
Soru Sahibi
9 Eylül 2013 00:03

Boy uzaması

Merhaba, Ben 1998 doğumluyum, 15 yaşındayım.Boyum 165 cm civarlarında.Annem ve babam çok uzun değiller ama çok kısada değiller normal boydalar ve ben boyumu uzatmak istiyorum.Bana sporun yanında bir hap,ilaç önerir misiniz?Zararı olmayan,bitkisel bir hap.Teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Ahmet Issın
Ortopedi ve Travmatoloji

Anne boyun + baba boyun - 13 / 2 Formülü ile kabaca olabilecek boyunu hesaplayabilirsin. 15 yaşında 165 boyun olması gayet normal duruyor. 1 2 cm daha uzama ihtimalin var. Uzamasan bile kısa boylu sayılmazsın. Boyunu uzatmak için mevcut herhangi bir metod yoktur. Spor, ilaç, besin ve benzeri hiç bir şeyin boy uzatmada zerre bir faydası yoktur. Cüce kadar kısa insanlara yapılan ameliyatlar vardır ama senin boyunda birine asla yapılmaz. Satılan hiç bir ürüne inanma hepsi para tuzağı şarlatanlıktır. 165 boyu da kısayım diye kafana takma. Sağlıklı mutlu ömürler .

9 Eylül 2013 00:54