DN
Soru Sahibi
14 Temmuz 2014 06:48

bir çözüm

merhaba doktor hanım, oğlum 8 aylıkken itp teşhisi kondu. 1 buçuk ay kortizon tedavisi gördü, kan değerleri normalleşmişti ki tansiyondan dolayı kusmaya başladı. idrar tahlilinde protein ++++ çıktı. doktor hüs olabileceğini söyledi, biyopsi yaptı ve hüs ile uyumlu çıktı. kortizon, endoksan kullandı(artık kullanmıyor), 2 değişik de tansiyon ilacını hala kullanıyor. şu an oğlum 22 aylık. kaçak çok azalmasına rağmen bir türlü sona ermedi. pro/kre oranı *** *** **.9 civarında dolaşıyor. 2 defa protein negatif oldu ama bir türlü tam olarak bitmedi. böbreğin diğer işlevleri normal, bazen eritrosit eser olarak çıkıyor. böbrekte grade 2 ekojenite artışı var. acaba kalıcı bir hasar mı oluştu, geçmeyecek mi, hastalık ilerleyebilir mi? doktorumuzdan memnunuz ama aylardır ilerleme kaydetmemize rağmen yerinde sayması bizi endişelendiriyor. tıkandı kaldı sanki, bir çözüm arıyoruz.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. F. Lale Sever
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Nermin Hanım, Sizin oğlunuzun durumu hakkında hastayı muayene etmeden ve karşılıklı konuşmadan herhangi bir yorum yapmak mümkün değil. Oğlunuzun bir Üniversite hastanesinde ve Çocuk Nefroloji uzmanı tarafından izlenmesi ve hangi çeşit HUS olduğuna karar verilmesi (belki de başka tedaviler alması) gerekir. Selamlarımla. Dr. Lale Sever

14 Temmuz 2014 15:17