BZ
Soru Sahibi
5 Eylül 2018 09:44

BİLİYER ATREZİ VE KARACİĞER PATOLOJİ SONUCU

Merhaba Hocam, Oğlum doğduktan sonra 54 gün sonra biliyer atrezi ve adrenal yetmezlik teşhisi konulup 54 gün sonra kasai ameliyatı oldu ve şuan normale döndü oğlumuz, karaciğerden parça alınarak patoloji sonuçları şu şekildedir. Yaygın belirgin hidropik dejenerasyon,safra stazı bulguları,periportal safra duktul proliferasyonu,lobulus ağırlı,polimorf lokösitlerden zengin inflamasyon,fibrozis görülmedi, NOT : Olguda bildirilen klinik bulgular ışığında histopatolojik bulgular tipik olmamakla birlikte bilier atrezi ile örtüşebilir özellikler göstermektedir.Ancak mevcut biyopsi bulgularının olgudaki klinik labaratuar bulgular,intraoperatif kolonjiogram ve biliyer traktın diğer görüntüleme sonuçları ile birlikte değerlendirilmesi önerilir. Bu şekilde hocam rapor, Bu hastalık olan kesin karaciğer nakline gerek var mıdır yoksa kendi karaciğerinle yaşam sürebilirmi lütfen bilgi verebilir misiniz hocam çok tedirginiz.. Şimdiden çok teşekkürler...

3 cevap
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Burak Tander
Çocuk Cerrahisi

Ameliyat olalı ne kadar zaman oldu, ne kadar zamandır normal bilmiyorum ama; genel anlamda, bilier atrezilerin %25-30’unda ameliyat sonrası karaciğer nakli GEREKMEZ. Kalan kısmında genelde gerekli olur. Ne mutlu ki, artık ülkemizde karaciğer nakilleri çok başarıyla uygulanıyor ve bu hastalar tamamen iyileşiyor.

5 Eylül 2018 10:49
BZ
Soru Sahibi

Tşk hocam , Hocam yaklaşık 45 gün gün oldu ameliyat sonrası sıkıntımız yok,fakat haftada 5/6 defa açık sarı renkte beyaza yakın kaka yapıyor. Bazen iki üç defa peş peşe olabiliyor. normal zamanlarda yeşil ve koyu sarı olarak yapıyor. Sadece dediğim haftalık periyotlarda açık renkte yapıyor. Bu bir sorun teşkil eder mi, normal midir.Şimdiden teşekkür ederim.

25 Eylül 2018 09:27
Prof. Dr. Burak Tander
Çocuk Cerrahisi

Eğer bilirubin düzeyleri normal ya da normale yakın gidiyorsa ve büyüme-gelişmesi iyiyse nakil şimdilik gerekmez. Nakil zamanına, ya da gerçekten gerekip gerekmeyeceğine bir Çocuk Gastroenterolog'unun karar vermesinde yarar var. Selamlar

25 Eylül 2018 12:08
BZ
Soru Sahibi

Merhaba hocam daha öncesinde sizlerle konuşmuştuk son çıkan ultrason sonucum hakkında bilgi verebilirmisiniz. çocuğum yaklaşık beş gündürde idrar yolu enfeksiyonu var..Değerler şu şekildedir; Karaciğer boyutu artmış olup CC uzunluğu 90 mm ölçüldü.Konturları onduler olup parankim ekosu yamalı tarzda interstisiyel ödem ile uyumlu olarak azalmış ve arada kalan parankimde kaba makrogörünümde ekojenite artışı izlenmiştir.(hepatit?)Hepatik ve portal ven çeresinde yaygın ödem seçilmiştir. Hepatik ven ve portal ven dalları açıktır.Portal ve hepatik vem dallarında RDUS incelemede akım kodlanmış olup akım formları doğaldır. Bu değerlerin enfeksiyondan dolayı olma olasılığı varmıdır ve tekrardan olumlu olarak değişebilir mi tekrardan kıymetli cevaplarınızı bekliyorum hocam şimdiden tşk

18 Aralık 2018 15:51
Prof. Dr. Burak Tander
Çocuk Cerrahisi

Bu sorunuzun yanıtı bende yok ne yazık ki... En doğrusu bir Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı yanıtlayabilir Selamlar

18 Aralık 2018 21:09