DH
Soru Sahibi
22 Ağustos 2020 11:27

Bikuspit aort ve genisleme

Hocam saygılar  umarım  cevap verirsiniz. 2014 ağustos  doğumlu  olan 6 yaşındaki  kızım  doğuştan bikuspit aort kapak. 6 yıldır 6 aylık periyotlarla kontrole gitmekteyiz. Son kontrolde sinüs  valsalva 23 mm, sinotubuler 21 mm, çıkan  aorta genişçe 26 mm. Her altı  ayda bir değerlerde 1_2 mm artış  gözlenmekte. Bu süreç  zarfında kaprol,kaptoril ve enapril tarzı ilaçlar  kullandık.yetersizlik ve darlik  yok. Son kontrolden sonra  gittiğimiz  hocamız  durumu konseye sunacağım  dedi 10 gün  sonra arayacağım  dedi. Haliyle  telaşa  kapıldık  ne olduğunu  anlamadığımız  icin. Aynı  gün  baska bir hocamız yaptıgı  kontrolde  darlık  kaçak  yetersizlik  yok, cikan aortada 22 mm  ölçümü yapıldı spor bile yapmasında  sakınca  yok diyerek  6 ay sonrasına kontrol dedi ve beta bloker dideral kullanmamızı söyledi. kızımin 6 yaşında  olması  hasebiyle tedirginiz bu artışlar  devam ederse büyümeye bağlı  olarak ne zamana kadar kontrol  ve ilaç  tedavisine devam etmeliyiz, beta bloker  ilaçlar  genişlemeyi  stabilize edermi ileride cerrahi müdahale gereklimi , şayet  gerekliyse nasıl  bir operasyon olacak tehlike  ve risk durumu nedir.  Biraz uzun yazdım  hocam yüce  gönlünüze sığınarak  Şimdiden  teşekkürler  ve saygılar

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Buğra Harmandar
Kalp Damar Cerrahisi

Geçmiş olsun. Çocuklarda biküspid kapağa bağlı olarak ameliyat endikasyonları için kesin sınırlar belirli olmamakla birlikte yıllık 5 mm ve üzeri genişlemeler ile asendan aortanın 45 mm'yi geçtiği durumlarda ameliyat endikasyonu olmaktadır. Biküspid kapağa bağlı asendan aorta genişlemelerini azaltan ilaçlar kesin çözüm olmamakla birlikte bazı hastalarda ömür boyu ameliyat endikasyonu olmadan yaşamak da mümkün olabilmekte bazı hastalarda ise 5-10 yıl içerisinde ameliyat endikasyonu oluşabilmektedir. O yüzden ilaçları kullanmaya devam etmenizi ve 6 aylık aralıklarla eko yaptırarak asendan aorta genişliğini kontrol ettirmenizi öneririm. Şu haliyle ameliyat olacak olsa aort kapakta kaçak olmadığı için suprakoroner yani koroner seviyesinin üzerinden asendan aortanın değiştirilmesi yeterlidir. Ama ileride aorta kapakta yetersizlik oluşursa aort kapağın da değiştirilmesi gerekebilir. İlk ameliyatta aort kapakta yetersizlik olursa suprakoroner asendan aorta replasmanı ile birlikte aort kapak replasmanı yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

4 Eylül 2020 11:32
DH
Soru Sahibi

Hocam hali hazırda takibine devam ediyoruz. Eko haricî bir ölçüme ıhtiyaç varmı ? ( mr, bt anjiyo) Mevcut durumda asendan aorta derken çıkan aort damarinimi kastediyorsunuz? 22, 26 mm genişliği için ameliyat gereklimi hocam bir önemli konu ameliyat olursa ileride nüksedebilecek bir yetersizlik ile ikinci bir ameliyat olma ihtimali de olabilir dediniz sanırım. Ne yapacağımız konusunda en ufak bilgimiz yok maalesef sadece bekleme ve 6 aylık takiplerler 6 yılımiz geçti bizim korkumuz birden bir sıkıntı olma korkusu.( anevrizma diseksiyon vb.) Sadece kontrollerini mi yaptırmamiz yeterlimi

4 Eylül 2020 14:06
Prof. Dr. Buğra Harmandar
Kalp Damar Cerrahisi

Evet çıkan aorta. 26 mm de ameliyat endikasyonu değildir. Takip etmek doğru olacaktır. Acil bir durum yoktur.

18 Eylül 2020 14:36