ÖÖ
Soru Sahibi
17 Ekim 2021 22:47

Beyne pıhtı atması

Hocam babam aniden sol kolda kuvvet kaybı, yürüyememe gibi şikayetler üzerine çelikten mr yorumlamanızı rica ederim. DİFFÜZYON MR İNCELEMESİ; - Diffüzyon ağırlıklı sekans ve ADC haritalama elde olunmuştur. Bulgular: Sağ sentrum semiovale, sağ korona radiata ve sağ paryetotemporooksipital lobda bazal ganglionlara uzanan akut iskemi-infarkt ile uyumlu diffüzyon kısıtlılıkları dikkati çekmiştir. Serebral kortikal atrofi ve ventriküler sistemde genişleme izlenmektedir. Subkortikal ve periventriküler ak maddede iskemik-gliotik değişiklikler mevcuttur. Sol lateral ventrikül komşuluğunda putamene uzanan gliozis ile çevrili sekel ensefalomalazi alanı izlenmiştir. Maksiller sinüslerde mukus retansiyon kistleri izlenmiştir. - Detayları rapor içerisinde tanımlanan değişiklikler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Hasan Akdemir
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Beyin sağ tarafında geniş alanı tutan damar tıkanıklığı bulgusu var. Daha önceden de olan küçük kılcal damar tıkanıklığı bulguları ve beyinde küçülme var. Geçmiş olsun.

19 Ekim 2021 15:42