AB
Soru Sahibi
26 Mart 2021 21:38

Beyin Mr sonucu

Merhaba hocam.bu benim mr sonucum.ama hic,birsey anlamadim.rica etsem mr da ne cikmis aciklayabilir misiniz ?simdiden tesekkur ederim.saygilarimla PD ve T2 aksial T1 aksial, sagittal FLAIR aksial, koronal Difüzyon ağırlıklı görüntüler, ADC haritası Yağ baskılı T2 koronal Yağ baskılı kontrastlı 3D T1 sagittal Sol fronto-parieto-temporal bölgede postop kemik-yumuşak doku değişiklikleri izlenmektedir. Sol frontal lobda yaklaşık 95x35 mm, sol temporal lobda ise 39x22 mm boyutlu T2 A-FLAIR de hiperintens, T1 A da hipointens, İVKM sonrası kontrastlanmayan, diffüzyon kısıtlamayan alan izlenmiş olup bahsi geçen görünüm vazojenik ödemi düşündürmüştür. Sol fronto-temporal bölgede ekstraaksiyal yerleşimli yaklaşık 9 mm kalınlığında, içerisinde hava ile uyumlu olabilecek küçük sinyalsiz odaklar bulunan kolleksiyon izlenmektedir. Bahsi geçen kolleksiyon alanı inferior kesimde diffüzyon kısıtlamaktadır. Bulgular öncelikle enfekte bir kolleksiyonu düşündürmüştür. Sol frontoparietotemporal lobda leptomeningeal ve dural kontrastlanmalar izlenmiştir (menenjit lehine). Serebral parankimde atrofik değişiklikler izlenmiştir. Her iki periventriküler beyaz cevherde yamasal şekilli ve her iki frontoparietal derin beyaz cevherde multipl milimetrik T2-FLAIR hiperintens alanlar izlenmektedir. Bahsi geçen hiperintens alanlar öncelikle kronik iskemik-gliotik değişiklikleri düşündürmüştür. Serebral sulkuslar atrofiye ikincil derinleşmiş görünümdedir. Her iki lateral ventrikül ve 3. ventrikül serebral atrofiye ikincil genişlemiş görünümdedir. Sağ temporal lob anterior komşuluğunda yaklaşık 22x16 mm boyutlu tüm serilerde BOS ile izointens alan izlenmiş olup öncelikle araknoid kist lehine değerlendirilmiştir. Pontoserebellar sisterna genişlemiş görünümde olup belirgin yerinde AP çapı 12 mm ölçülmüştür. Nazal septum sola deviye görünümdedir. Sol maksiller sinüste mukozal kalınlaşmalar mevcuttur.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Kabaca beyinde enfeksiyon görünümü ve ödem yani su toplanması var. Mutlaka doktorunuzla görüşün. Geçmiş olsun

27 Mart 2021 20:49