ki
Soru Sahibi
30 Ocak 2021 13:13

Beyin mr sonucu

Hocam 22 yaşındayım yaşa göre daha fazla beyin küçülmesi neden olur ne gibi sorunlar çıkartır ne yapmamızı önerirsiniz tedavi şekli önerirsiniz bir de hocam mr de hata olma olasılığı var mıdır beyin küçülmesi ile alakalı kafamı çok karıştırdı aydınlatırsanız çok memnun olurum hocam MR SONUCUM : hocam 22 yaşındayım 2 gün boyunca ensemin sol üstü kulağımın arkası ağrıyordu sonra kulağım ağrımaya başladı ve sol yüzümde felç oluştu kbb ve nöroloji tarafından prednol 16 mg 1*4 yazıldı benexol yazıldı onları kullanıyorum nöroloji tarafından mr istendi bir kaç olumsuz durum var galiba onları bana açıklayabilirmisiniz : BEYİN MR İNCELEMESİNDE ; Posterior fossadan geçen kesitlerde; 4. Ventrikül orta hatta normal genişliktedir. Serebellar hemisferlerin gri-beyaz cevher intensiteleri normaldir. Serebellar sulkuslar normal genişliktedir. Mezensefalon düzeyinde serebral pediküller ve tektal plak normal olarak izlenmektedir. Pons ve bulbus normaldir. Beyin sapı sisternaları açıktır. Bazal ganglionların sinyal intensiteleri olağandır Her iki tarafta paryetal lobda yaş ile uyumsuz diffüz atrofiye sekonder sulkal yapılarda belirginleşme dikkati çekmiştir. her iki lateral ventrikül hafif genişlemiştir. 3. ve 4. ventrikül normal genişliktedir. Her iki serebral hemisferde beyaz cevher yerleşimli, T2A ve FLAİR sekanslarda hiperintens nonspesifik milimetrik odaklar dikkati çekmiştir (kronik iskemik-gliotik odaklar ?). Serebral vasküler yapılar normaldir. Kemik yapılar ve yumuşak doku planları olağandır. Sağ maksiller sinüste milimetrik mukus retansiyon kisti ile uyumlu lezyon saptanmıştır. Nazal septum sola deviyedir. ne anlama geldiğini açıklarsanız benimde içim rahatlar teşekkür ederim şimdiden hocam

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Nergiz Hüseyinoğlu
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Çok geçmiş olsun. MR'ı isteyen doktora danışmanız ve klinik ile birlikte degerlendirilmeniz uygundur.

30 Ocak 2021 20:41