zZ
Soru Sahibi
22 Eylül 2016 23:00

beslenme sorusu

hocam merhaba sorum babam için yas 65 bazen yemek yerken öksürük tutuyor tıkanma gibi oluyor bazende su içerken oluyor devamlı degil ama arada sırada oluyor normalde olmuyor genelde yemek yerken birşey içerken oluyor biz diyoruz yemek yerken konuşma hızlı yeme yemekte konuşmaktan hızlı yemekten olurmu hocam bırde 4 adet tansiyon hapı kullanıyor sabah öğlen akşam yatarken içiyor birde sabahları antidepresan kullanıyor mide koruyucu içmiyor içmesi gerekirmi hocam bu tıkanma sorununu ne yapabilir gastroloji doktoru size danışmamı istedi aşagıdaki cevabı verdi ,bence babanızı önce bir nöroloji uzmanına muayene ettirin,4 adet tansiyon hapıyla regüle tansiyonu var acaba yutmayı sağlayan sinirlerde bir olay mı var önce bu tespit edilsin derim. görüş ve tavsiyeleriniz için çok teşekkürler hocam

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Hasan Akdemir
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Mİdesinde rahatsızlık olmayan birisinin mide koruyucu almasına gerek yok. Bazı yaşlılarda yutak-soluk borusu yaşla birlikte aşağı kaymaya başlıyor ve soluk borusunun üzerini örten kapak tam olarak yiyecek geçişi sırasında soluk borusunun üzerini örtemiyor. Böyle durumda olan hastalarda boyunda aşağıdan yukarı çekme şeklinde önden masajın faydası oluyor. Diğer bir sebep sinir tellerinde hasarın olabileceği ya da beyinde yaygın damar tıkanıklıklarıdır. Ayrıntılı teşhis için beyin MR çekimi gerekir ve muayenede yutma refleksi kontrol edilir . Geçmiş olsun. Hotmail-outlook dönüşüm sorunu yaşadığımdan dolayı site mesajlarını yeni farkettim, Bundan dolayı sorunuza geç yanıt veriyorum.

25 Eylül 2016 05:08