YG
Soru Sahibi
16 Eylül 2021 18:21

Benim neyim var

bagırsaklaılgılıolmayannedendenbiri midebiriise hemoroid kanaması nedeni ile kolonoskopi oldum ikisi arasında6ayvarİlk kolonoskopi sonucumterminalileumgranüller görünümde olup biyopsialındıdiğer bölümler normal idiBiyopsisonucu olarak normalsınırlarda ileum mukozasıcıktıçıkt birsorunyoktu.kanama şikayeti ile doktora gittim kolonoskopi istedi ve orada terminal ileum mukozasıgranüller görünümdebelirgin ülser izlenmedi biyopsi alındı.inen kolonveSigmıid kolon mukozası belirgin olarak ödemli ve hiperemik görünüm de idi biyopsi alındı ülser izlenmedi çıkıştı anal hemoroid mevcuttu.Biyopsi sonucu ise1)kolon biyopsi Kronik nonspesifik inflamasyon mukozalar taze kanama , lenfosit hiperplaziTerminal ileum biyopsi Orta siddette aktif kronik ileit Hafif yapısal distorsiyon Yorum:ileum mukozasında izlenen hafif dereceli yapısal deformasyon bedeni ile olgunun İBH(özellikle crhon hastalıgı) olsalıkları dahil olmak üzere klinik değerlendirmesi yaptı ve takibi önerilir. benimşikayetimyoktuneishalneagrı hocamdoktoranca pasca kalproktin crp sedim testleri istedi hepsini yaptırdım Anca pasca negatif kalproktin 22 crp0.5 Sedim 2Gizli kan negatif sonra bendeishal başladıgünde bi ve ya iki kez sulu dıskılama hamileydim ve 4 ay sürdü bu durum.Doğum yaptım su an aynıyım ishal karın ağrısı yaşıyorum ileri boyutta değil ama doktora gittim yine aynı testleri istedi benden yaptırdım kalproktin 24 crp0.3Anca negatifTam kan sayımları normal Gaita gizli kan pozitif çıktı et yemiştim alakalı bilmiyorum)Bakteri mikroskobik incelemeler negatifKültür negatif Doktor bana crhon hastalıgı olduğumu söyledi emziriyorum dedim ve 1 yıl ılac vermiceyecem1sene sonravericekmiş bu arada doktorum ileumda kalınlaşma var mı diyeultrason istedi ve kalınlaşma yok normal sınırlarda cıktılütfen cevap berin benim sorunum ne herşey anlattığım gibi ben crhon hastası mıyım crhon hastasıisem tekrar kolonoskopiönerirmisinizilaç önerirmisiniz durumum kötüleşir mi ilaç kullanmazsam biryılDeğilsem benim sorunum ne

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun, ben sizde Crohn hastalığı düşünmedim. Kanama muhtemel hemoroid ilişkili gibi. Terminal ileumda muhtemelen çok sık gördüğümüz nodüler yapı benign nodüler lenfoid hiperplazi saptanmış. Kalın bağırsak da da belli belirsiz bir kızarıklıktan bahsedilmiş. Hiçbiri Crohn ile uyumlu değil. Crohn hastalığında kolonda ve terminal ileumda ülserler görürüz. Kan ve gaitada bakılan testlerinde tamamı normal çıkmış. Bence iyi bir gastroenteroloji uzmanı ile yüz yüze görüşün. İ

16 Eylül 2021 21:20
YG
Soru Sahibi

Hocam kalproktin 63 cıkması crhon ıcın anlamlı mı ?

17 Eylül 2021 14:43
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tekrar geçmiş olsun, değil.

17 Eylül 2021 15:56