YU
Soru Sahibi
6 Haziran 2011 14:41

ben 17 yasındayım endoskopi yaptırdım bulgular:özofagus mukoza ve lümen nor

ben 17 yasındayım endoskopi yaptırdım bulgular:özofagus mukoza ve lümen normal.Z çizgisi 37 cm,hiyatal kıskaç 38,cmde geçildi.kardiya retrofleksiyonda endoskobu tam sarmıyordu.mide açlık suyun safralıydı.fundus,korpus mukoza ve lümen normal.korpus ve antrum mukozası hiperemik ve ödemli.antrumdan 2 adet biyopsi alındı(4).pilor açık,santralize.bulbus ve post bulber bölge mukoza ve lümen normal.post bulber bölgeden 2 adet biyopsi alındı(6). TANI: 1.KÖS gevşekliği 2.Antral gastrit 3.Duodenogastrik safra reflüsü bunlar ne anlama geliyor iyi günler iyi çalışmlar

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Süleyman Uraz
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Merhaba, Bu bulgular yemek borunuzun mideye geçen kısmında gevşeklik , gastrit ve midenizin çalışmasında da bozukluk olduğunu gösteriyor. Biyopsi sonucuna göre H. pylori denilen bakteri varsa ona uygun tedavi, yoksa da midenizin düzenli çalışmasını sağlayacak tedavi verilmeli. Geçmiş olsun.

9 Haziran 2011 18:23