16 Ocak 2021 05:27

Bebekte reflü

Merhabalar Dr bey benim 4bucuk aylık bebeğim var bir aylıktan beri reflusu var kusmuyor sadece mide asiti ağzına geliyor buda onu çok rahatsız ediyor sedide boğuk çıkıyor dr gaviscon verdi ama bebeğim onu içince çok rahatsız oldu sürekli ikindi bende bıraktım hala reflü devam ediyor ben kimyasal ilaç kullanmak istemiyorum tavsiyeleriniz nedir

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Yunus Keser Yılmaz
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Merhaba geçmiş olsun, çocuklarda görülen reflüler 4-5 aylık bebeklerde % 60 görülürken, yaş ilerledikçe 12. aydan sonra ise yaklaşık %5’in altına iner. Tabiki patolojik bir durum yoksa. Beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmelidir. Anne sütü alımının desteklenmesi, midede besinlerin koyulaşmasını sağlayan özel antireflü mamaların kullanılması, gıdalara mısır nişastası eklenmesi çok önemlidir. Az ve sık besleme, inek sütü alerjisi varsa anne ve bebek bundan kaçınmalıdır. Bebekler beslenirken bebeğin başının 30 derece kadar hafifçe yükseltilmesi ile reflü azaltılabilir. Bundan fazla yükseltme önerilmez. Bu ve buna benzer tedbirler, uzman doktorunuzun önerileri doğrultusunda uygulanabilrir. Ayrıca bu tür vakalarda homeopatik olarak tedavinin desteklenmesinde fayda olacaktır. İyi ve sağlıklı günler dileriz.

24 Ocak 2021 20:29