DT
Soru Sahibi
18 Ocak 2018 08:36

Bebekte karaciğer enzim yüksekliği

Hocam Merhabalar, kızımın 1 ay arayla yapılan kan tetkiklerinde 1. Tetkikte Amonyak 65 umol/L - AST 97 U/L - ALT 80 U/L 2. Tetkikte Amonyak 75 umol/L - AST 77 U/L - ALT 89 U/L çıkıyor kızım 25 haftalık prematüre 6 ay küvözde kaldı şuan düzeltilmiş 7 aylık küvözde aldığı ilaçlardan dolayı karaciğeri hasar görmüş olabilirmi yada prematüre bebek için sizce bu değerler normal değerlermidir çok korkuyoruz. Saygılarımla.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Tufan Kutlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Bebeklerde bu testler biraz yüksek olabileceği gibi enfeksiyonlar ve ilaçlardan da kaynaklanabilir. Biraz izleyip duruma göre karar vermek en mantıklısı olur.

29 Ocak 2018 10:50