23 Eylül 2014 14:34

Bebekler de sarılık

Merhaba Hocam, yeni doğan bebekler de sarılık durumu çok görülür mü? Sarılık teşisi konulduğunda korkulmaya gerek var mıdır ve bebeğe ne tür zararları olabilir? cevap için şimdiden tşk ederim. iyi çalışmalar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Vildan Ertekin
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Sayın musabaşçilar Yenidoğan sarılı gi aslında Mutlaka takip edilmesi gerekli bir durum. Patolojik mi yoksa fizyolojik mi ayrımı yapılmalı. Tehlikeli olmasının nedeni bu ayrimin yapılmaması tehlikeli sarılık normal sarılık geçer diye uzun süre bekletilir. Ayrıca biluribin düzeyi ve direk indirek Bilurubin ayrımı yapılmalı. Direk Bilurubin yüksekliği herzaman patolojik. Ileri tetkik gerektirir. Sizin çocuğunuz un değerleri ve kaç gunluk olduğu çok önemli. Geçmiş olsun

23 Eylül 2014 14:49