TH
Soru Sahibi
1 Haziran 2013 17:21

Bebeğimizde Kalça Gerilim Geriliği

İyi günler Doktor Bey. Şu an bebeğimiz 4 ay 14 günlük,cinsiyeti ise kız. Kalça çıkığı ihtimaline karşı 3 ay 10 günlük iken ilk defa bilateral kalça ultrasonografisi çektirdik. Sol kalça alfa açısı 63,beta açısı 51 sağ kalçada ise alfa 58 beta 55 ölçüldü ve röntgen önerisinde bulunuldu.Son olarak 1 ay sonra yani kızımız 4 ay 14 günlükken ortopedi uzmanına gidip röntgen çekimi yaptırdık ve üzerine ultrason ile incelendi. Bu defa değerler sağ kalça alfa 59 beta 55; sol kalça alfa 67 beta 48 ölçüldü. Sol kalçanın normal sınırlarda olup sağ kalçanın fizyolojik gelişme geriliği sınırında olduğu izlendiği sonucu oluştu.İçimiz rahat etmedi başka bir ortopedi uzmanına gittik. Röntgen sonucuna göre bebekte kalça çıkığının olmadığı,bebeğin yürümesinde sıkıntı olmayacağı ancak ileriki yaşlarda kireçlenme olabileceğini söyledi. Tedavi olarak tüblingen ortezini önerdi. Bebeğimiz hareketli bir bebek olduğu için bu ortezi kullanamıyoruz.5. ayına girmek üzere bebeğimiz.Ne yapmalıyız. İyi çalışmalar

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Ahmet Issın
Ortopedi ve Travmatoloji

Sınırda bir gerilik var. Ultrason nispeten "subjektif" bir değerlendirme yöntemidir. Kuralına uygun yapılmayan USG ile hasta olmayan kalçaya hasta diyebilir. Tersi pek geçerli değildir. Yani hasta olan kalçaya hasta değildir denmez. Şahsi fikrim: her ihtimale karşı 2 ay kadar Tubingen, Graff , Frejka ya da Pavlik bandajı kullanmanız faydalı olacaktır. Benim tercihim Pavlik bandajı yönünde olacaktır. Çocuğun hareketli olmasının bir farkı olmaz. bir kaç gün içinde çocuk duruma adapte olur. Emin olmak için farklı bir doktor tarfından tekrar usg yaptırabilirsiniz. alfa açısı 60 ve üzeriyse sorun yok demektir.

1 Haziran 2013 20:02