KH
Soru Sahibi
1 Temmuz 2018 00:25

bazal cell ca

iyi günler doktor bey, eşim 53 yaşında yaklaşık 3 senedir scrotum da sivilce gibi bir lezyonu son bir kaç aydır şekil değiştirmeye başlayınca üroloji uzmanı tarafından alınarak patolojiye gönderildi patoloji sonucu:1 cm çapta kistik görünümde..mikroskobi:hazırlanan kesitte çok katlı yassı epitel ile örtül deri dokusu örneğinde ve orta dermise infiltre bazal hücreli karsinom izlenmiş.cerrahi sınıra 1(bir)mm mesafededir deniyor.onkoji uzmanı torax ve batın ilaçlı tomografi çektirdi normal olarak değerlendirdi,vücuddaki diğer benleri değerlendirmek amacıyla cildiyeye gönderdi normal değerlendirildi.ama cerrahi sınırla ilgili sanki şüpheli konuştu .cerrahiyi yapan hekim yeterli dedi.siz bize ne önerirsiniz yapılan işlem yeterli mi ? radyoterapi v.s nin tedavide yeri var mı? ne sıklıkla takip edilmesi gerekir? tekrar bir cerrahi gerekli mi?zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. H. Armağan Arıcan
Radyasyon Onkolojisi

Merhaba, bazal hücreli deri kanserleri genelde lokal-bölgesel sorun yaratırlar. Uzak yayılımı pek yapmazlar. Yapılmış toraks ve batın tomografisi, hastanızın yaşını göz önüne aldığımızda daha önce yapılmadıysa genel bir tarama niteliğinde yararlı olmuş denilebilir. Biz, eğer mümkünse 3-5 mm gibi cerrahi sınırlarda daha rahat ediyoruz, 1 mm biraz az gibi. Seçenekler: 1-Yeniden geniş çıkarma, 2-Radyoterapi, 3-Takip olabilir. Yüz, burun, göz kapağı gibi bölgelerde radyoyerapi daha çok tercih edilmeli ancak bu tedaviyi yapabilecek kilovoltaj cihazı nerdeyse yok artık , alternatif olan elektron ışınlarına sahip merkezler de bu tedaviler için ya isteksiz ya da deneyimsiz. Böyle olunca da Skrotal bölge için bu radyoterapiyi düşünmemek daha doğru. Yeniden cerrahi için 1. işlemi yapan uzmanı ikna etmeniz zor olabilir. Bence yakın izleme (3 ayda bir) şu an çok uygun görünüyor. Geçmiş olsun

2 Temmuz 2018 10:11
KH
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim doktor bey,gerçekten çok aydınlattınız.size iyi çalışmalar dilerim.

2 Temmuz 2018 19:23
Prof. Dr. H. Armağan Arıcan
Radyasyon Onkolojisi

Teşekkür ederim. Her şey sizden ve hastanızdan yana olsun. Iyi akşamlar diliyorum.

2 Temmuz 2018 21:09