AC
Soru Sahibi
30 Nisan 2021 16:34

Baş ağrısı

Merhaba hocam babam 65 yaşında ve zaman zaman baş ağrısı ve baş donme şikayeti vardı. Mr sonucu aşağıdaki gibidir. Posteriorfossadan geçen kesitlerde; 4. Ventrikül orta hatta normal genişliktedir. Serebellarhemisferlerin gri-beyaz cevher intensiteleri normaldir. Serebellarsulkuslar normal genişliktedir.Mezensefalon düzeyinde serebralpediküller ve tektal plak normal olarak izlenmektedir.Pons ve bulbus normaldir.Beyin sapı sisternaları açıktır.Bazal ganglionların sinyal intensiteleri olağandır.Her iki hemisferde yaygın derin beyaz cevher yerleşimli T2 hiperintens birbirleri ile birleşme eğilimi gösteren tip 2küçük damar hastalığı ile uyumlu plaklar izlendi.Görünümler öncelikle iskemik gliotik odak ile uyumlu deeğrlendirmekle birlikte klinik gereklilik halinde diffüzyon MRG ve kontrastlı tetkik ile birlikte ileri inceleme önerilir. Kemik yapılar ve yumuşak doku planları olağandır

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Handan Selek
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Merhaba. Babanızın beyin damar sağlığı açısından, sigara kullanımı, tansiyon - şeker düzensizliği konusunda kontrol altında tutulması, muayene bulgularına göre destek tedaviler alması uygun olur. Geçmiş olsun dilerim.

30 Nisan 2021 17:10
AC
Soru Sahibi

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Babam sigara alkol kullanmıyor. Tansiyon ilaçları düzenli kullanıyoruz, umarım kötü bir durum yok dur.

1 Mayıs 2021 18:12
Uzm. Dr. Handan Selek
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Rica ederim. Tansiyon tanısı var ise, dönem dönem tansiyondaki düzensizliklerin bu tür küçük damar hastalığı görüntüsü oluşturması beklebilir bir durumdur. Sağlıcakla kalın...

1 Mayıs 2021 18:32