TO
Soru Sahibi
3 Şubat 2014 09:51

baş ağrısı (konka bulloza)

Merhaba Her iki tarafta konka bulloza tehşisi kondu sağ tarafta olan için dev konka dendi sinüslerin temiz olduğu ameliyat olmam gerektiği söylendi. sürekli baş ağrısı kulaklarda basınç hissi zaman zaman tıkanıklık ve burununda kanlı sümük geliyor bu belirtiler olurmu öneriniz nedir teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. İsmail Nurhan Artel
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Konka hipertrofisinin tedavisi kolaydır. Kanlı sümük olayını basit bir konka hipertrofisi pek izah etmez. Bence sinüslerinizi yeniden tetkik ettirin...cat le örneğin. Kulaklardaki basınç hissi östakilerin yeterli çalışmamasındandır. Yaptırtmanızı önerdiğim tetkikler: 1. Paranazal sinüslerin CAT tetkiki, 2. BS.li timpanometrik değerlendirme, 3. Provokatif Rhinomanometrik değerlendirme. Tüm bunlara rağmen- ki zannetmiyorum- tablonun nedeni konka büyümesine bağlanırsa bipolar elektrolarla konka yapısına müdahale edilip, konkaların büzüşüp küçülmesi sağlanır. Önerim, konka rezeksiyonu olarak bilinen bir cerrahiye girmemenizdir. Bu yaklaşım, dokuya saygıyı unutan bir cerrahidir. Konka bir organdır... büyümüşse arzu edilmeyen boyutta ise,küçültülür ama feda edilmesi bizim cerrahi anlayışımıza uymamaktadır...Cerrahi fedalar ancak habaset olgularında kabul edilebilir diye düşünen bir anlayışı savunmaktayım. saygılarımla

3 Şubat 2014 19:05