TA
Soru Sahibi
29 Nisan 2015 22:16

Bademcik sorunu

5 yaşındaki kızımın tek taraflı bademciğinin büyük olması ile ilgili daha önce size yazmıştım. Belki çok yoruyorum sizi ama bununla ilgili son çekilen boyun raporumuzuda paylaşmak istedim.. Bademcikte herhangi bir büyüme ve değişme söz konusu değil. Farkedildiği gibi duruyor. Kan tahlilleri v.s normal. İlk çekilen boyun USG: Sağ servikal alanda büyüğü 14x9 mm boyutlarında, sol servikal alanda büyüklüğü 27x11 mm boyutlarında hipoekoik LAP'lar olmak üzere iki servikal alanda çok sayıda LAP LN izlenmektedir. 15 Gün sonra İkinci Çekilen boyun USG: Boyun her iki kesiminde en büyükleri sağda arka servikalde 14x5 mm, üst juguler kesimde 18x6 mm ve 16x6 mm boyutlu, solda en büyüğü üst juguler kesimde 27x8 mm boyutlu olmak üzere santral yağlı hilusları izlenen, oval reaktif birkaç adet lenfadenopati izlenmektedir. Maling görünümlü lenf nodu saptanmamıştır.. SONUÇ: Geçirilmiş servikal lenfadenit.. Hocam bu raporların üzerine KBB doktoru ameliyat önermedi. En son doktora gidişimizin üzerinden de 1 ay geçti. Ve bu olayı ilk farketmem üzerinden 5 ay geçti. Fakat lenf şişlikleri halen olduğu gibi duruyor. Bu süre içerisinde sinüzit geçirdi kızım. Ama şuanda iyi durumda herhangi bir şikayetimiz yok. Ben tekrar görüşünüzü almak istedim. Lenfoma olma olasılığı bu raporlara göre ne kadar var? Veya eğer lenfoma olsaydı daha farklı belirtileri bu 5 ay içerisinde yaşarmıydım? Lenf bezleri geçmesse ne yapayım? Siz bu durumda ameliyat önerir miydiniz? Şimdiden teşekkür ediyorum..

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Güçlü Kaan Beriat
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB , Odyoloji

Ameliyat önermem. Bu sonuclara inanip baska hicbir kotu isaret olmadigini varsayarsak Ķotu hastalık çıkma şansı son derece düşük görünüyor . Bu tür soruları yanıtlarken çok zorlandigimi söylemeliyim. Hekimlikte esas muayenedir. Hekim gözü ile görmeden dokunmadan doğruyu bulamaz.

29 Nisan 2015 22:30