ŞE
Soru Sahibi
13 Mayıs 2019 07:54

Ayak tarak kemiği kırığı

Hocam ben 2 ay önce futbol maçında ayağımdan sakatlandım. Fakat maça 20 dakika boyunca devam ettim. Ağrı maçtan sonra da devam edince acile gittim. Röntgen çektiler, acildeki doktor bir şeyi yok ama pazartesi günü ortopediye gösterin dedi ve yarım alçıya aldı. Pazartesi günü ortopediye gidince doktor sağ ayak baş parmağımı tarak kemiğine bağlayan yerde kırık olduğunu söyledi ve 1 ay alçıya aldı. 1 ay sonra kaynadığını söyledi sadece alışma süreci var dedi. Fizik tedavi vs. Vermedi. Ben 1-2 hafta içinde alıştım rahat kullanabiliyordum. Kendi futbol antrenmanlarıma gitmeye başladım sadece düz koşu yapıyorum ve hocamın gösterdiği birkaç hareketi yapıyorum ayağımı güçlendirmek için. Buraya kadar sıkıntı yok hocam ama ben hala sağ ayağımı topla kullanamıyorum. Koşarken vb. Aktivitelerde sıkıntı yok. Ayağımın içini de kullanabiliyorum topa vururken fakat üstüyle vurmaya çalıştığımda 5-10 dakikalık bir ağrı geliyor. Ben mi erken başladım top oynamaya ? Bunların olması normal mi yoksa ? Ve siz herhangi bir şey yapmamı önerir misiniz ?

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Yunus Atıcı
Ortopedi ve Travmatoloji

eski grafi ve yeni grafilerini görmeden size önerilerde bulunmam doğru olmaz. Ama kırık sonrası 1-1.5 ayda futbol oynamaya başlamak doğru değil. En yakın bir ortopediste tekrar başvurup muayene olmanda fayda var. Geçmiş olsun. Sağlıklı günler dilerim.

13 Mayıs 2019 08:00
Doç. Dr. Yunus Atıcı
Ortopedi ve Travmatoloji

eski grafi ve yeni grafilerini görmeden size önerilerde bulunmam doğru olmaz. Ama kırık sonrası 1-1.5 ayda futbol oynamaya başlamak doğru değil. En yakın bir ortopediste tekrar başvurup muayene olmanda fayda var. Geçmiş olsun. Sağlıklı günler dilerim.

13 Mayıs 2019 08:00
ŞE
Soru Sahibi

Hocam yanıtınız ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Bir sorum daha olacaktı. Dediğiniz gibi yapıp bir ortapediste başvuracağım. Fakat ne diye muayene olacağım ben? Top oynayamıyorum diye mi ? Ne zamana geçer diye mi ? Yoksa kontrol amaçlı mı gideceğim ? Yardımcı olursanız çok müteşekkir geçer.

24 Mayıs 2019 19:29
Doç. Dr. Yunus Atıcı
Ortopedi ve Travmatoloji

Bölgenin muayesi ve tetkikleri ile nezaman spora dönmek gerektiği hakkında bilgi verilebilir geçmiş olsun

24 Mayıs 2019 20:58