SF
Soru Sahibi
28 Ağustos 2021 18:43

Atrofi thenar

Merhabalar Nimet hocam, öncelikle nasılsınız iyisiniz inşallah. 24 yaşındayım. Bir sorum olacaktı hocam. Elimi pençe yapıp baş parmağımı geriye doğru gerince el ayasının oradaki kasta, bileğe 5 cm yakınlıktaki yerde ince bir çökme oluyor tırnak izinden biraz daha kalın gibi. Elim düz durunca belli olmuyor. 1 ay önce emg çektirmiştim temiz çıkmıştı. 10 aydır seğirmelerim mevcut azalıp artan. Elimdeki detayı şimdi fark ettim. Als ile alakalı olabilir mi? Thenar kas böyle kısım kısım ve yavaş yavaş mı eriyor yoksa hocam direkt komple thenar kası önce zayıflıyor sonra mı çöküyor alsde? Kafamı kurcalıyor sayın Nimet hocam çok teşekkür ediyorum. Allah sizden razı olsun.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Nimet Dörtcan
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) , Klinik Nörofizyoloji

Merhabalar Eğer ALS gibi nörolojik bir hastalığınız olsa EMG sonucunuz normal olmazdı. Şikayetiniz devam ediyorsa, artıyorsa EMG tekrarı öneririm. Geçmiş olsun

8 Kasım 2021 15:09
Doç. Dr. Nimet Dörtcan
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) , Klinik Nörofizyoloji

Günaydın, Bahsettiğiniz kasın normal fizyolojik yapısına bağlıdır. Kas erimesi değildir. EMG niz normal ise ALS değilsinizdir. Endişelenmeyin İyi günler, iyi haftalar

24 Ekim 2022 06:18