al
Soru Sahibi
9 Nisan 2015 21:45

Atriyal Fibrilasyon ve farklı teşhisler konuldu, nasıl bir süreç izlemeliyiz?

Merhaba Hocam, annemin sağlık sorunlarından bahsedip şuan ki durumda ne yapmamız gerektiğini sormak istedim. Annem 54 yaşında, 10 yıl önce ve 3 yıl önce baygınlık geçirdi; cildi soluk-sarımsı oldu, kendini kastı,kollarını gerdi, başını yan çevirdi, dilini çıkardı, son baygınlığında idrar kaçırma da oldu. 2. baygınlığında topuktan bir ağrı başladığı gerekçesiyle epilepsi teşhisi kondu ve 3 yıl ilaç kullandı ve şimdi bıraktı. Bundan önce de (10 yıl önceki baygınlığında) iç guatr var dendi 2 yıl ilaç kullandı ve şuan yok deniyor.40 lı yaşlardan itibaren 1-2 gün içinde geçen kalp çarpıntısı ayda ortalama 1 defa oluyordu.Göz kararması-halsizlik olunca dinleniyor, sonra her türlü fiziki aktivitesini yapıyordu. En son idrar yollarında enfeksiyon, kuru öksürük, beyaz köpüklü balgam çıkardığı hastalık döneminde kalp çarpıntısı nedeniyle Kardiyolog Dr. gittiğimizde Atriyal Fibrilasyon teşhisi kondu. Ve 20 gündür, günde 2 kez pradaxa 150 mg alıyor , ayrıca concor, digoxin sandoz, desal, panocer,ilaçlarını kullanıyor. Herşeye rağmen pradaxa kullanmaya devam etmeli mi?( riskli bir ilaç olduğunu okudum çünkü). Hala aşırı halsiz olması, gün aşırı farklı bir yan etki görmemiz normal mi, (yüzde,göz kapaklarında ağırlık şişkinlik hissi, hafif mide bulantısı,boğazda düğümlenme ,karın bölgesinde şişkinlik hissi gibi) ? İlaç dışında daha iyi bir tedavi yöntemi var mı? Farklı teşhisler konuldu sürekli, net bir teşhisi nasıl alacağız? Bu sorulara cvp alabilirsem çok mutlu olurum. Kolay gelsin çalışmalarınız. Saygılar...

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Leman hanım Bu soruların hepsine burada cevap vermek mümkün değil. Öncelikle babayılmasinin nedeni hala belli değil. Bu konunun tam açıklanması gerekir. Arial fibrilasyon için bu tür ilaçları kullanmak gerekir, yan etkilerini doktorunuz degerlendirecektir. Selam ve sevgilerimle. Prof Dr Emrullah Başar

12 Nisan 2015 18:35