GS
Soru Sahibi
17 Aralık 2023 14:33

Atriyal fibrilasyon

Hocam öncelikle tüm size gelen sorulara özenle cevap verdiğiniz için herkes adına size teşekkür ediyorum. Bendeki durumu şöyle izah edeyim. 34 yaşındayım herhangi bir sağlık problemim yok 3 çocuk annesiyim. Geçtiğimiz mayıs ayında bir ritm bozuklugu yaşadım. Şu şekilde gelişti. O dönem fazla alkol tükettiğim.bir dönemdi ve sabah uyandigimda hangover diye tabir ettiğimiz durumdaydım. Midem bulanıyor ve başım agriyordu. Tuvalete kusmak için gittiğimde öğürme refleksiyle beraber kalbimin düzensiz bir şekilde attığını hissettim..biraz bekledim geçer diye ama geçmedi. Hemen acile gittim. Acilde damar yolu açıldı.nabzimi 160 olarak gördüm. Damardan bir ilaç vererek nabzim düşürmeyi ve düzensizliği kontrol altına almayı deniycez dediler. Acil doktoru bir atriyal fibrilasyon atağı yasadin dedi. Ekgde de atriyal fibrilasyon olarak yazıyor. Daha önce hiç böyle bir durum yaşamadım aradan 6 ay geçti bir daha da olmadı. Fakat bu yaşadığım olay bende sanırım panik atağa yol açtı. Şimdi en ufak bir nabız hızlanmasında veya kalp teklemelerim olduğu zaman(günde 10-15 kez olan ekstrasistollerim var) tekrardan atriyal fibrilasyona giricem diye korkar oldum. Efor gerektiren hiçbir şey yapmak istemiyorum. Nabzim hizlandiracak hiçbir şey beni mutlu etmiyor. Size şunu sormak istiyorum. Şuanda alkol kafein sigara gibi uyarıcılardan uzak duruyorum. Bu yaşta atriyal fibrilasyon kronikleşme ihtimali var mı nabız yükselmesiyle heyecanla panikle eforla veya kalp teklemeleri ile yeniden gelişir mi bunlar tetikleyici mıdır? Bu sekilde yaşamaktan yoruldum her an atriyal fibrilasyon atağı geciricem diye beklemekten hayat kalitem sıfıra indi..lütfen bana yardım edin.

1 cevap
Cevaplar (1)

Sizin yaş ve durumunuzda atriyal fibrilasyonun kalıcı hale gelmesi gayet uzak ihtimal. Bunu uyaran etkenlerden uzak kalmanız tekrarları büyük oranda engelleyecek ve ablasyon gibi tedavi yöntemlerine ihtiyaç kalmayacaktır fikrindeyim. Selamlar..

20 Aralık 2023 20:58