ön
Soru Sahibi
3 Haziran 2014 13:01

Ateş ve ishal

Merhaba Nilüfer hanım 6 aylık kızım var. C.tesi gecesi hafif ateşi vardı. Pazar günü ateşi 38-39 arası devam etti. Ishal gibi. Ek gıda sebebiyle 2 günde zor yapıyordu. Şimdi ise hemen bezinden çıkıyor. Diş çıkarıyor olabilir mi? Dün doktora gittik ibinden cold diye bir ilaç ve antibiyotik verdi. Boğazlarında herhangi bir sorun yok dedi. Antibiyotik konusunda kararsız kaldım kullanmalı mıyım? Ibufen cold prospektüsünde 6 yaşın altındaki çocuklar kullanmamalı yazıyor. Ne yapmalıyım? Kızımın sabaha karşı ateşi 34,8 oldu şuan 37,2 ateş düşüklüğü bir zarar vermiş midir? Kızım ilk defa hastalandı çok korktum. Cevap verirseniz çok sevinirim.

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Nilüfer Toprakçı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Merhaba Ateş diş çıkarma veya ishalden kaynaklanıyor olabilir. Bazen de diş çıkarma sırasında bebeklerde 3 gün yüksek ateş, ardından döküntü görülür ( Altıncı hastalık ) Bence şimdilik ateşi yükselince parasetamol içeren şuruplar ile düşürün. İbufen cold veya antibiyotik vermeyin. 3 günde değişiklik olmazsa tekrar doktora başvurun.

3 Haziran 2014 15:18
ön
Soru Sahibi

Merhaba size dün soru sormuştum. Dün gece de kızımın ateşi 39,5 lara yükseldi. Kan tahlili normal çıktı. Bugün çok şükür ateşi olmadı. Yüzünde minik minik kırmızı döküntüler oluştu. Sanırım sizin bahsettiğiniz 6. Hastalıkla alakalı. Şuan ilaç kullanmama gerek var mı? Döküntüler kendiliğinden geçer mi?

4 Haziran 2014 16:33
Uzm. Dr. Nilüfer Toprakçı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

3 gün yüksek ateş sonrası ateş kalmayıp döküntü göründüyse büyük olasılıkla altıncı hastalıktır. Birkaç günde kendiliğinden geçer, ilaca gerek yok.

5 Haziran 2014 10:18