-E
Soru Sahibi
6 Aralık 2020 19:53

Ast kalsiyum yüksekliği

3 aylık bebeğimin kalsiyum:11.1 Ast:75 alt:38 Üre: 5 Neu:17.3 idi. Dr. D vitamini kesmeyi önerdi 5 gün sonra tokken alınan tahlil sonuçları kalsiyum:10.8 Ast:83 Alt:42 üre:5 Neu:16.3 fosfor:5.6 hgb:11.4.doğduğundan beri sürekli huzursuz,ağlamalı.sulu ishal şeklinde gaita ama günde 1-2 kere bazen de mukuslu kaka yapabiliyor gaita tahlili temiz çıktı alerji şüphesinden diyet yapıyorum.Neden ast yüksek endişeliyim.teşekkür ederim

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Mahya Sultan Tosun
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Merhaba Bazen tek başına AST yüksekliği görülebilmektedir. Her zaman bir hastalık bulgusu olmayabilir. Ek olarak birçok viral hastalık ve kullanılan ilaçlar karaciğer enzimlerinde yükseklikler yapabilir. Bir süre takip etmek ve seyrini görmek gerekir.

23 Aralık 2020 15:59
-E
Soru Sahibi

1 ay sonraki yeni alınmış tahlil sonuçlarına göre 4 aylık kızımın Alt:46 Alp:326 Ast:71 fosfor:5,3 kalsiyum:10,4 magnezyum:2,26 sodyum:139 üre:7 vit D:17,8 T4:0,91 Tsh:0,96 wbc:8,7 Ne:1,28 Hgb:12,12 neu:14,76.Hala ast yüksek ve kas hastalığı olma ihtimali var mı bu beni korkuttu değerlendirirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler.

24 Aralık 2020 15:34
Uzm. Dr. Mahya Sultan Tosun
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Doktorunuzla detaylı konuşup olası nedenleri düşünerek adım adım bazı testleri yaptırmanız yeterli olur. Kas enzimi de bu testlerden biridir. Ancak kas hastalıklarında bir miktar ALT de de yükseklik bekleriz. Laboratuvar sonuçları olmadan birşey demek mümkün değil maalesef.

25 Aralık 2020 12:24