TB
Soru Sahibi
5 Mayıs 2012 09:04

aşılama

merhaba hocam aşılama için siperm örneği yıkama öncesi renk koku=normal volüm=4,5 ml likefaksiyon süresi=30 dakika sperm sayısı/ml=65 milyon morfoloji=%4 total motolite=%70 -progresif=-%30 -non-progresi=-%40 aglutinasyon=yok yuvarlak hücre=1-2 adet yıma sonrası sperm sayısı=35 milyon motolite,progresyon=%100(tümü progresif) who dünya sağlık örgütü 2010 sperm değerlendirme kriterine göre normal sperm sayısı=15 milyon hocam üroloji uzmanı yıkama sonrası değerlerin iyi olduğunu söyledi sormak istediğim aşılamada spermler işlem gördüğü için kaç gün yada kaç saat yaşar normal cinsel yolla 72 saat deniyor ama aşılama için hazırlanan sperm tüplere ulaştığında ne kadar süre canlı kalır teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Evrim Ünsal
Histoloji ve Embriyoloji

merhaba sperm parametreleriniz aşılama için yeterli. semenin inseminasyon için hazırlanmasındaki mantık az bir miktar sıvı ile en seçkin ( iyi kalite ve iyi hareketliliği olan) spermlerin oositle buluşmak üzere tüplere bırakılmasıdır. bu yıkama işleminden spermler bir zarar görmez hatta kapasite olurlar. o anlamda canlılık sürelerinde bir farklılık oluşmaz. tedavinizde başarılar dilerim.

7 Mayıs 2012 11:16