yf
Soru Sahibi
23 Şubat 2014 23:45

asilama yada tüp bebek yöntemiyle sağlıklı bebek dogurabilme

Daha önce hidrosefali li bir bebeğim oldu. İkincisi sağlıklı üçüncü bebeğim de lateral ventrikul genişliği. Eşimle akrabayiz dayimin oğlu. En son dogumdan sonra iğne vuruldu kan uyusmazligimizdan dolayı. Şimdi aşılama yada tüp bebek yöntemiyle saglikli bebeğim olması mümkün mü. Ben 34 eşim 35 yaşında. Teşekkür ederim

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Arif Güngören
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Perinatoloji - Riskli Gebelikler

Daha önce sağlıklı bebek doğurmuşsunuz. Eğer her ikinizin kromozomlarında bozukluk varsa tüp bebek yöntemi denenebilir, preimplantasyon genetik tanı yapılarak. Ancak hidrosefali ve ventrikül genişliğinin kromozom bozukluklarıyla pek ilgisi yok.

24 Şubat 2014 15:37
yf
Soru Sahibi

Sayın hocam ben 3. Bebeğimi kaybettim yakın geçmişte. Yine anne olmak istiyorum. Peki birdahaki dogumda bebegimin hidrosefalili dogma durumu varmi.yada olmamasi için neler yapabilirim.

25 Şubat 2014 07:17
Prof. Dr. Arif Güngören
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Perinatoloji - Riskli Gebelikler

Folik asiti gebe kalmayı düşündüğünüz andan itibaren en az 3 ay kullanın ve sonra gebe kalabilirsiniz. Kısmende olsa hidrosefali oluşumunu azaltır.

25 Şubat 2014 19:32