TH
Soru Sahibi
25 Mayıs 2021 12:53

Aşı Alerji

Hocam merhaba, Benim kanda alerji değerlerim yüksek çıkıyor, alerjik rinitim de var. Sinovac ilk dozu yaptırmıştım sorun olmadı, şimdi ikinci dozu yaptıracağım ilk dozda alerji olmadığı için ikinci de de alerji olmaz değil mi, bu beni çok korkutuyor.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. A. Gökhan Akkan
Tıbbi Farmakoloji

Hakan Bey merhaba. Allerjik yapılı kişiler (ki ben de biraz öyleyim) herşeye, her ilaca karşı değil genellikle belirlişeylere ve kimyasallara (ilaç gibi, aşı gibi) allerjik reaksiyon gösterirler. Genel kanının aksine sizin söylediğinizin tersine bir ilaca veya aşıya karşı ilk kullanımda bir reaksiyon zaten görülmez. Çünkü reaksiyonun görülebilmesi için mutlaka daha önceden o ilaca maruz kalıp vücudun ona karşı antikor üretmesi gerekir. Yani zaten sizde ilk aşıda reaksiyon olmamalıydı ve olmamış da zaten. Eğer olacak ise ki, bildiğim kadarı ile çok çok nadir görülüyor, aşınıza karşı reaksiyon zaten 2. doz da görülecek. Ancak bu sizi aşı olmaktan vazgeçilmemelidir. Zaten bir sağlık kuruluşunda aşı oluyorsunuz, ve zaten onun için 15 dakika sizi orada bekletiyorlar. Allah korusun bir reaksiyon olursa da hemen karşı tedaviler hazır olacak. İyi günler dilerim. Aşı olsanız da lütfen maske, mesafe ve temizlik önlemlerine devam.

26 Mayıs 2021 14:00