yy
Soru Sahibi
7 Temmuz 2012 14:50

asd

16 aylık kızıma 10mm çapında secundum asd tanısı konuldu basınç 18mmhg ve delik üzerinde zar oluşumu saptandı ilaç olarak lasix verildi ve 3 ay sonra tekrar eko için randevu verildi acaba bu süreç nasıl işler tedavi süreci nasıl şekillenir delik kendiliğinden kapanabilirmi bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Dolunay Gürses
Çocuk Kardiyolojisi

7-8mm üzerindeki ASD lerde kapanma nadir görülmektedir. Ancak bu imkansız anlamına da gelmez. Önemli olan bebeğinizin iyi gelişmesi ve kilo alması. Zar gelişimi de iyi bir bulgu. Ancak özlemlere göre daha net bir şey söylenebilir. Anlattıklarınız ile size söyleyebileceğim genel bilgiler bunlar. Eko bulguları ile daha net konuşulanımız. Timler yeterli ise ve kapanmadigi takdirde anjiyo ile açık ameliyata gerek olmadan kapatilabilir. Gecmis olsun.

8 Temmuz 2012 11:12