AA
Soru Sahibi
11 Ocak 2014 22:35

asd pda

mrb hocam.benim 32 haftalık 1150 gr.prematüre bebeğim dünyaya geldi.34 gün küvezde kaldı.4 günlükken yapılan eko da orta pda küçük asd yazılı.20gün sonra tekrar eko yapıldığında PFO 6 ay sonra kontrol önerildi.6 ay sonra kontrole gittiğimizde ise ince pda küçük asd denildi ve 2 ay sonraya gün verildi.bu 6 aylık kontrolde bebeğim 6.5 aylıktı düzeltilmiş ise 4.5 aylıktı.2 ay sonraki kontrolde ise pda ince, asd ise 3-4 mm e küçülmüş. pda da çok ince denildi hoca 6 ay sora kontrol önerdi. pda nın kapanma ihtimali var mıdır prematüre olduğu için? ya da hiç müdahale edilmemesi ihtimali var mıdır? şimdilik kilo alımımız iyi.ilerde bir sıkıntı olur mu? yaşam kalitesini etkiler mi? şimdiden teşekkür edrim hocam cevaplarsanız sevinirim...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Gülendam Koçak
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Kardiyolojisi

Geçmiş olsun Endişe etmeyin. Bir şey olmaz. Müdaheleye şimdilik gerek yok. İleride kapanmazsa (ki kapanmayabilir) orada çok iyi hocalar var, kapatırlar.

14 Ocak 2014 09:03