TM
Soru Sahibi
4 Kasım 2021 14:14

Araknoid Kist

Merhaba hocam 24 yasindayim , 4 sene once siddetli bas agri ve nobetlerimden dolayi sag temporal araknoid kist ameliyati oldum. Son zamanlarda tek tarafli veya komple bas agrilarim oluyor. Bt cektirdim acaba kistim tekrarlamis mi acaba?yardimci olabilirseniz cok sevinirim... Bulgular : Ventriküler sistem simetrik ve normal genişliktedir. Serebral ve serebeller sulkusların derinlik ve genişlikleri normaldir. Bilateral bazal ganglionlar, talamuslar, her iki sentrum semiovale ve beyin sapı normaldir . Sağ temporal lob anterior komşuluğunda yaklaşık 22x37 mm boyutlarında araknoid kist ile uyumlu görünüm izlenmiştir. İntrakranial kanama izlenmedi.                    Sağ parietotemporal kemikte kraniektomi defekti izlenmiştir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Yrd. Doç. Dr. Güven Çıtak
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Geçmiş olsun. Rapora göre kistten söz ediyor. Ancak bu cerrahiler sonrası görüntü olarak kistin bulunduğu yerde kistmiş gibi görüntü kalır.Beyin o bölgede yıllarca kistin şeklini aldığı için. En doğru yorumu ameliyatı yapan ekipten alabilirsiniz.

5 Kasım 2021 09:19