SS
Soru Sahibi
25 Eylül 2021 19:38

Apandisit sonrası gaz

Hocam merhabalar , 28 yaş erkek. Akut apandisit ameliyatından sonra laporoskopik. 2-3 hafta sonra sağ alt kadran ağrısı sebebiyle kan tahlili usg ve bt çektirdim. Usg de aşırı gaz var sağ alt kadranda dedi ve patolojik birşey yok dedi dr. Bt de ise ameliyat yerimde içerde minimal enfeksiyon vardı aynı zamanda crp 2 çıktı, cipro kullandım ve meteospasmyl bir ara düzeldim sonra meteospasmyl , nexium vs kestim 1 pkt bitmemişti, fakat ameliyattan sonra 6. Haftanın içindeyim gaz sancısı şeklinde ağrılarım giriyor bastırınca ağrıyor sağ alt kadran hatta bastırınca içerde bişeyler yukarı aşağı inip sancı veriyor ağrıyan yere tam bastırınca gazı hissediyorum ses çıkarıp dağılıyor. Artık dr a gitmek istemiyorum dalga geçicekler diye ama bu kadar süre gaz ağrısının ve sancısının sürmesi normalmi? Ve bu gaz sancısımıdır? Bastırınca ses çıkarıp sancının dağılması. Bugün spor yaparken omzuma kadar ağrı oldu sağ taraftan. Dinlenme halinde künt bir şekilde hassasiyet şeklinde hissediyorum sağ alt kadran leğen kemiği hizası. Elimle ağrıyan yere bastırınca gurr edip yok oluyor ordan ağrı duruyor ama.. teşekkürler

3 cevap
Cevaplar (3)
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun, ağrı uykudan uyandırıyor mu? Büyük abdest alışkanlığında değişiklik var mı? Büyük abdest yapmakla şikayetleriniz azalıyor mu?

25 Eylül 2021 20:24
SS
Soru Sahibi

Ağrı uykudan uyandırmıyor hocam. Büyük abdest ve dışkılamada hiç bir değişikliğim yok gayet normal. Büyük abdest ile şikayetim azalmıyor ya da artmıyor. Soruyu tekrar okursunuz diye buraya yazmıyorum hocam fakat meteospasmyl e tekrar başlayınca şikayetim azalıyor ama sanki sağ tarafta böyle bi hassasiyet var ağrı şeklinde değil ama ve bazen cok fazla noktalara elle bastırarak muayene edersem balon gibi bi yer gelirse elime bastırınca gurr edip dağılıyor. Bu dediklerim gaz ağrısımıdır? Başka birşeyden şüphelenmeye gerek var mı? Usg ve bt normal. Kan testleri normal hepsi. Ama sağ alt tarafta böyle biraz hassasiyet ya da dolgunluk gibi hissim var psikolojikmi artık çözemedim ameliyattan sonra sürekli hastalıklarla bogustum. Gaz çıkarıyorum çok fazla ama hala hassasiyet ve dolgunluk devam ediyor. Öyle aman aman bir ağrım yok sadece hissiyat ve dokununca bağırsaklarıma bastırınca gurr diye bir ses ve bastırdıgım yerden kaybolması. Usg de sağ tarafta aşırı gaz çıkmıştı ama geçmezmi bu o kadar gaz çıkarmama rağmen anlamıyorum. Gaz ağrısımı başka bişey mi onu çözemedim hocam, ek olarak hareketli bir hayatım yok son 1 aydır. Teşekkürler

26 Eylül 2021 19:43
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tekrar geçmiş olsun, o bölgeden ameliyat olmuşsunuz, sonrasında da us ve BT ile değerlendirilmiş ve özellikli bir şey saptanmamış. Bu durumda uzaktan net yorum yapmak istemem ancak önemli bir şey yok gibi görünüyor.

26 Eylül 2021 22:13
SS
Soru Sahibi

Hocam tekrar merhaba , Akut apandisit lap.amel.2hafta sonra sağ alt kadran ağrım oldu bastırmayla oluşan.Usg ve bt yapıldı gaz ve apandisit lojunda min.ödem görüldü.Ödem için cipro kullanıldı.Sonraki 2 kan testininde crp 2 civarı çıktı ve hemogram dahil tüm testler normaldi.Cuma günü ameliyatımın 6.Haftasına giricem, geçen gün iyileşmişimdir artık diye spora gittim ve cahilliğime denk geldi üstüne karın kaslarımı biraz açayım ağrıdıkları için çok hantallaştılar diye abdominal kısa bir antremanda yaptım,ağırlık antremanına ek olarak.Hipogastriumdaki kesi yerim ağrıdı pantolon giyince temasla ağrımaya başladı.Ve hipogastrium yerindeki kesi bölgesinin altında sertlik var ameliyat oldugum ilk andan itibaren var.Antienf.Hap ve krem sürdüm biraz rahatladım.ilk usgde fazla gaz oldugu söylendi sağ bölümde onla ilişkili ağrım oluyor meteospasmyl kullanmassam.2 gün kestiğimde hemen gaz ağrısı başlıyor.(bu konuya da değinebilir misiniz?)Bugün iyiydim ama yine de 3.defa usg yaptırdım.Usg sonucumu ve genel durumumu değerlendirir misiniz?USG DOKU İNCELEMESİ; hipogastrium orta bölgede cerrahi insizyon hattı arka komşulugnda karın duvar içrsnde19x18x10mm (öncesi 20x19x12)boyutlarında hipoekojenik yapı görülmüştür.periferal vaskülarizasyon görülmktedr(görülmesi iyi birşeymi?)lezyon bölgesinde sinüozidal sıvı kolleksiyonu dikkat çekmiştir.Karın egzrszi sonrası değerlendirilen olguda görüntü özellikleri post op.skar dokusu çevresinde enflamasyon lehine değerlendirlmştr.(dr enfeksiyonmu sıvımı anlayamadı ama enf yazdı.ateş kızarıklık yok.) ****ın içinde serbest lokule sıvı koleksiyonu ve apandiks lojunda kolleksiton saptanmadı.kalanı normal.bana cataflam önerdiler.Ben uzmanından destek almak istiyorum.Bu kesi altındaki sertlik ve sıvı toplanması zamanla geçicek mi?Ve gaz ağrılarım ameliyatla alakalımıdır? Elimle sağ kadrana bastırınca gazlar gurr edip kayboluyor dağılıyor.bu normalmi? Çünkü psikolojimde bozuldu artık.Dışkılamada değişiklik yok gayet normal.istirahatte ağrım yok.teşekkürler

1 Ekim 2021 12:33
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun, öncede belirttiğim gibi bu güne kadar yapılan kontrollerde özellikli bir patoloji saptanmamış. Ameliyat bölgesindeki sıvı zorlanmayla gazınız da stresle ilişkili olabilir.

1 Ekim 2021 15:48