KA
Soru Sahibi
1 Ekim 2012 19:33

aort darlığı

merhabalar hocam 5 yaşındaki kızımın aort kapağında darlık ve.2 mm delik vardı.delik 1 yaşına kadar kapandı fakat darlık hala devam ediyor. 7 aylık iken ateşli boğaz enfeksiyonu sonucu öğrendik, 4 yıldır yılda bir kontrolleri yapılıyor.derecesi 24 mmhg imiş.son 3 yıldır hiç ilerleme olmadı.son kontrılunde doktorumuz değilde asistanı eko ile baktı ve kalp romatizması geçirmiş dedi daha önce böyle bişi söylenmemişti . romatizma geçirme ihtimalı olabilirmi .nasıl bir yol çizmeliyiz hocam romatizmada aylık iğneler kullanılıyor diye biliyorum.hafif olduğu için ilaç kullanmıyoruz..nasıl bir yol önerirsiniz hocam..şimdiden teşekkürler..

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Dolunay Gürses
Çocuk Kardiyolojisi

Çocuğu görmeden kesin birşey söylemek zor olmakla birlikte; anlattıklarınızdan aladığım kadarıyla aort kapak darlığı konjenital yani doğumsal . Çok büyük olasılıkla aort kapağının üç yaprak yerine çift yapraklı olamsı gerekir diye düşünüyorum. Darlığın derecesinde ilerleme olmaması çok güzel. Romatizmal bir şey pek düşünmüyorum. Çünkü romatizmal hasalıklar 7 aylıkken başlamaz. Haklısının Romatizmal olaylarda 21 günde bir iğne kullanıyoruz. Ancak sizin hastalığınınzın romatizmal olması şüpheli. Anlattıklarınızla bu kadar yardımcı olabileceğim. Geçmiş olsun. Dr. dolunay

4 Ekim 2012 10:46