ŞH
Soru Sahibi
22 Ekim 2017 12:50

Anti doku transglutaminaz igg

Merhaba oğlum 3.5 yaşında kan tahlili sonucunda anti doku transglutaminaz iga negatif antidoku transglutaminaz igg 32 pozitif cikmis ayrica b*** *** ** ust sinirin cok ustu ne anlama geldigini ogrenebilir miyim?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Hatice Emel Özyürek
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Hematolojisi

Anti doku transglutaminaz enzim düzeyini, çölyak hastalığı veya gluten hassas enteropati adıyla andığımız halk arasında gluten hassasiyeti adıyla anılan hastalığın varlığını sorgulamak için istiyoruz. Bu testteki pozitiflik nedeniyle çocuğunuzun, bir çocuk gastroenteroloğu tarafından görülmesi uygun olacaktır. B12 vitaminin bu şekilde yüksek olması en çok vitamin takviyesi alan çocuklarda gördüğümüz bir durumdur. Vitamin takviyesi olmadan bazı hastalıklarda yüksek çıkması ise en çok yetişkinlerde görülmektedir. Geçmiş olsun

24 Ekim 2017 08:37