ÖB
Soru Sahibi
18 Ağustos 2015 12:14

annemin kansızlık sorunu

Doktor Bey merhaba. Annemin hgb değerleri yaklaşık 1- 1.5 yıldır düşük seyrediyor.10.5 -11 civarlarındayken şimdi 9.3 oldu. halsizlik bitkinlik var. preferik yayma testi yaptırdık .normal dediler. 70 yaşında ve çok dengesiz besleniyor. az su içiyor.ayrıca sürekli tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu var. midesinde de kronik gastrit var. son test sonuçlarına göre demir 17, ferritin 94, hgb 9.3,hct 29.9, mcv 76,mch 24, mchc 31, rdw 17.7, plt 425, pct 0.40, wbc 6.5, folik asit 6,5, vitamin b*** *** **, tsh 2,34, parathormon 45,crp 9, sedimantasyon 70, d vitamini 30. ayrıca şu anda idrar yolu iltihabı da var, ultrasonda kum döküyor olabileceği de yazıyor. akciğer filmi normal. diğer organlarının ultrasonu normal. gaitada gizli kan testi yapıldı,3 gün arka arkaya normal çıktı. karaciğer testleri de normal dendi. sizce bu tahlil sonuçlarına göre annemin kansızlık nedeni nedir? demir eksikliği mi yoksa başka bir şey mi? buna bağlı olarak tedavimiz neolmalı? maltofer vb.mi? ayrıca kemik iliğinden örnek almaya gerek var mı sizce? (rutin olarak tansiyon ,şeker ,varis,depresyon hapları ve kan sulandırıcı hap kullanıyor) her doktor farklı bir şey söylediği için görüşleriniz bizim için hayati değer taşıyor.doktor doktor gezmekten yorulduk. özellikle de ben 8.5 aylık hamileyken çok yorucu.annemin sorunu için çokk uğraştık ama çözüm bulamadık. ilginizi bekliyorum. iyi günler

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Osman İlhan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Kemik İligi Biobsisi uygundur. Geçmiş olsun dileklerimle, Prof.Dr.Osman İlhan www.osmanilhan.com

18 Ağustos 2015 21:22
ÖB
Soru Sahibi

Cevabınız için teşekkürler. Peki kemik iliği biyopsisi yapılış amacı nedir? Yani lenfoma,kanser gibi kötü huylu hastalıklar periferik yaymada belli olur demişlerdi,o tahlil de iyi çıktı. Başka neyi öğreniriz ve tedavi acısından bize ne faydası olur? Annem o biyopsiyi yaptırmaktan korkuyor,istemiyor. Yaptırmazsak ne olur sizce? İlginiz için tekrar teşekkürler,iyi çalışmalar.

19 Ağustos 2015 09:28
Prof. Dr. Osman İlhan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Kemik İligi Tembelligi-Myelolodisplastik Sendrom- açışından KİB yapmak gerekir.Anestezi altında yapılabilir. Profç.Dr.Osman İlhan

24 Ağustos 2015 13:03