YT
Soru Sahibi
19 Ağustos 2021 16:19

Annem AS mi?

Sayın hocam merhaba,annem 61 yaşında.30lu yaşlarından itibaren eklem ağrısı çekiyormuş ihmalden dolayı dra gitmemiş.3 yıl önce bana teşhis konuldu (uctd), şikayetler benzer olunca annemde de olabileceğini düşünerek romatolojiden randevu aldım.Annemin sorunu sabah tutukluğu, el parmak eklemlerinde ve el bileğinde ağrı olması,bel ağrısı,düz yatınca kalkamama (aşırı bir ağrı geliyor çığlık attıracak kadar,düz kalkamıyor yardımımızla yana dönerek kalkabiliyor çok acılı) ve aşırı halsizlik ,topuklarında da ağrı var.Dr bir dizi test ve MR istedi kan testlerinden rf crp ve anti ccp çıkmış şu ana kadar.Hepsi de normal,ANA sonucu çıkmamış henüz.Mr sonucu şöyle diyor; SAKROİLİAK EKLEM (SİE) MR İNCELEMESİ; 6 Her iki sakroiliak eklemde dejeneratif değişiklikler izlendi. Sağ sakroiliak ekleme komşu iliak kemik superior kesiminde yağ baskılı serilerde ödem ile uyumlu Sİ artımları izlendi. Aktif sakroileit? Periartiküler yumuşak dokular, inceleme alanına giren diğer kemik yapılar normal sınırlardadır. Hocam anladığım kadarı ile sakroiliak ekleminde aktif iltihaptan şüpheleniliyor,crp bu durumda normal çıkabilir mi?Tahlillerin hepsi çıkmadığı için drla görüşme şansımız olmadı ama eğer annem AS ise,AS ellerde ve el bileğinde de ağrı yapabilir mi?Bir sorum daha,benim de sağ kalça daha doğrusu tam iliak kemik üzerinde ağrım vardı MR çekildim hiçbir şey çıkmamıştı,hastalığım da undiferansiye bağ doku hastalığı olarak geçiyor,anneme AS teşhisi konulması bende de ileride hastalığımın AS’ye evrilebileceğini düşündürür mü?(hla b27 bana bakılmıştı negatif çıkmıştı) benim de ANA,rf,crp negatif; sabah tutukluğu reyno,lenf nodları (reaktif),el ve bileklerde eklem ağrısı,saç dökülmesi,ağızda aft var.ilk başlarda anti sm pozitif çıkmıştı ama 2 yıl sonra negatife döndü.Görüşünüz nedir hocam?Cevabınız için şimdiden teşekkürler.Saygılarımla.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. İlker Önder Ferah
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Annenizde sakroilet varken sedim ,crp normal çıkabilir, muayene bulguları ,omur filmleri çok önemli, hastalıklarınız benzer değil şu anda hala b27 ihtimali düşürür ama tamamen yok etmez bu sadece bir kriterdir ve tarama da tanı olasılığını artıyor, negatif olması sizde de görüleceği ihtimalini düşürür ama tamamen yok değildir , as de periferik ve santral diye ikiye ayrılır periferik formda el bileği gibi eklemler de tutulur , s farklılaşmamış bağ dokusu hastalığı AS ile benzerlik göstermez ama ikisi bir arada olmayacak diye birşey de yok tabi ki,MR da bir şey çıkmamış ise iliak kemik üzerinde olan geçici bir ağrı bir şey ifade etmez , annenizde bel MR ı ,kemik erimesi ,bel ve sırt filmleri de çok önemli, bütün rahatsızlıklar birlikte tedavi edilmelidir, geçmiş olsun dileklerimle

19 Ağustos 2021 17:43