KK
Soru Sahibi
20 Ağustos 2014 22:51

annem 1950 doğumlu ,kalın dışkısında kan lekeleri oluyordu

sayın doktorum ,ben kadir kaya annemin rahatsızlığı ile ilgili yardımınızı rica ediyorum.aşağıda patoloji sonuçları var beni bu konuda bilgilendirirmisiniz lütfen.nasıl bir tedavi şekli gerekir,hastalığı ciddimi,en hasarsız atlatabileceğimiz tedavi süreci ve şekli nasıl olmalıdır. annem 1950 doğumlu,annem ,kalın dışkısında kan lekeleri oluyordu ve son 2 aydır ishali vardı bu ishal ve dışkısında kan lekeleri şikayeti ile hastaneye müracaat ettik .kronik ishal nedeni ile hastanede yapılan endoskopik biyopside aşağıdaki gibi patoloji raporu çıktı. PATOLOJİ RAPORU ALINMA YERİ:mide ALINMA ŞEKLİ :endoskopik biyopsi Klinik ön bulgular:bulbus ve post bulber bölge mukozası doğal izlendi .kronik ishal öyküsü nedeniyle histopatolojik inceleme için distal duodenumdan bx'ler alındı .rektum 4.cm den başlayan ve anal kanala kadar uzanan retrofleksiyonda anal kanal iç yüzeyin 3/4 nü saran ,çevresi vejetan ve ortası ülsere kitle görülerek biyopsiler alındı. MAKROSKOPİK BULGULAR: 1-duedonum: en büyüğü 0,4 cm çapında en küçüğü 0,2 çapında 4 adet kirli beyaz renkli mukozal dokulardır. 2-kalan -polip: 0,3 cm çapında 1 adet polipoid dokudur.takip/kalan doku 1/1Y 3-rektum : en büyüğü 0,5 cm çapında en küçüğü kırıntı halinde 8 adet kirli beyaz renkli mukozal dokulardır.takip/kalan doku :8/2 Y PATOLOJİK TANI 3--rektum 4.cm kolonoskopik biyopsi VİLLOZ ADENOM ZEMİNİNDE GELİŞMİŞ MUSİNÖZ KOMPONENT İÇEREN İNVAZİV ADENOKARSİNOM 2-- Rektum 20.cm kolonoskopik biyopsi TUBULER ADENOM 1--Duodenum ,endoskopik biyopsi: NORMAL SINIRLARDA ICD-O:8140/3-''ADENOCARCİNOMA,NOS

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Özlem Er
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Annenizin rektum bölgesinde adenokarsinom isimli tümörü saptanmış. Bu durumda öncelikle vücuda yayılımı olup olmadığı araştırılmalı ve takiben kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi içeren bir tedavi planı yapılmalı. Tam teşekküllü bir onkoloji merkezine ivedilikle başvurmanız uygun olur. Geçmiş olsun dileklerimle

21 Ağustos 2014 18:21