km
Soru Sahibi
22 Mart 2014 14:56

ankilozan spondilit

32 aydır kalça ekleminde ağrı çekiyorum. 4 ay önce as teşhisi konuldu. ayrıca sakroileit te mevcut. 1 ay süreyle salozapyrm kullandım ve karaciğer enzimleri bozulduğu için tedaviye son verildi 3 aydır arveles kullanıyorum. askeri personel olduğum için çok yoğun çalışıyorum. bunun dışında başka bir tedavi verilmedi. internetten kendim egzersiz bularak onları yapmaya çalışıyorum. fakat ağrılardan dolayı şuan egzersiz de yapamıyorum. yönergemiz gereği 1 yıla müteakip sınıf değişikliği yapılıyor. bu hastalıkla nasıl mücadele edeceğim konusunda fazla bilgi sahibi değilim...uygulanan tedavi konusunda düşünceleriniz benim için çok değerli. sizce doğru yoldamıyım...

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Karaarslan
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

bu hastalıkta hastanın sıkayetlerının duzeyıne ve muayene bulguları ve radyolojık degerlendırme ve tetkıkler ıle hastanın habgı asamada olduguna karar verılır. hafıf vakalarda agrı kesıcıler ve egzersız yeter. vaka agırlastıkca kullanılabılecek ılaclar ozellıkle yenı cıkan bıyolojık ılaclar var. bu konuda hekımınızle olan temasınızı kaybetmeyın

25 Mart 2014 07:48