ŞG
Soru Sahibi
15 Haziran 2014 21:58

aneztesi hakkında

öncelikle merhaba 37 haftalık hamileyim bu ikinci birinci doğumum sezaryen oldum genel anestezi yöntemiyle şimdi epüdürali tavsiye ediyorlar ama ben çok korkuyorum genel anestezmii spinal anestezimi , epüdüral anestezimi sizce hangisni tercih etmeliyim i bu yöntemlerin arasındaki farkı ve zararları ne acıklarsanız sevinirim

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Sevgi Kesici
Anestezi ve Reanimasyon

Merhaba Gül Hanım, iş yoğunluğumdan dolayı geç dönebildim size, kusura bakmayın. Öncelikle size genel anesteziden ziyade epidural ve/veya spinal anestezi yaptırmanızı öneririm. Tabiki tüm girişimsel işlemlerde olduğu gibi spinal ve epiduralin de komplikasyonları vardı. Bunlar tansiyon düşüklüğünden kalp atımlarında yavaşlamaya, baş ağrısından memenjite kadar çeşitli durumlardır. Ancak deneyimli anestezist ile bu komplikasyonlar yok denecek kadar az görülür. Şuanda doğum yapmış da olabilirsiniz ama ben yine de belirteyim. Spinal anestezi ile sezaryen olursanız ameliyattan 2 saat sonra etkisi biteceğinden ameliyat sonrası (2-3 saat sonra) ağrı hissedersiniz, ağrınız damar yolundan yapılacak ilaçlarla azaltılmaya çalışılır. Spinal anestezi de motor blok dediğimiz durum olur, yanı bacaklarınızı 2-3 saat hareket ettiremezsiniz ancak endişeye gerek yok çünkü sonrasında motor fonksiyon yerine gelir. Epidural anestezi ile sezaryen yaptıracaksanız ameliyattan 20-30 dakika önce epidural kateterin takılması gerekirki cerrahi anestezi sağlansın. Ameliyat sırasında ve sonrasındaki 2 gün boyunca hiç ağrı çekmemeniz için eidural kateterden ilaç yapılır. Çok konforlu bir yöntemdir. Bir de, hem spinal hem epidural 2si birden yapılabilir. Bu durumda ameliyatttan hemen önce spinal yapılıp epidural kateter takılır. Hem ameliyat sırasında hiç ağrı hissetmemenizi sağlar hem de takılmış epidural kateterden ameliyattan sonra da yapılan ilaçla ağrısız dönem geçirmenizi sağlar. Soru sormaktan çekinmeyin. Sağlıklı günler dilerim.

11 Temmuz 2014 06:05