MM
Soru Sahibi
4 Haziran 2015 10:42

Anekoik Kist Yenidoğan

Merhablar Hocam, Öncelikli olarak desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim, 1 Aylık oğlumuzu muayeneye goturdugumuzde, dogum oncesi detaylı ultrasonda tespit edilen bagırsaklarda bulunan kisti kontrol amacı ile tekrar inceleme yaptırdık. Bu durumda aşağıdaki rapora ulaşmış bulunmaktayız; Batın sağ alt kadranda hepatik düzeye dek uzanan yaklaşık 6,5x3,5cm boyutlarında lobule konturlu ince cidarlı anekoik kistik lezyon mevcuttur. Tanımlı kist bağırsak segmentleri arasında izlenmiştir. Batın içerisinde bağırsak ansları arasında ve perihepatik lokalizasyonda minimal serbest sıvı mevcuttur. Sonuç olarak kistin buyumesi durumunda bağırsak tıkanıklığı durumu soz konusu olabilir mi? Bunun dışında tedavi olarak ne gibi bir yol izlememiz gerkemektedir? Bursa'da bu konuda önerebileceğiniz doktor varmı dır? Konu hakkında yardımlarınızı rica eder, iyi günler ve iyi çalışmalar dilerim,

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Aydın Yağmurlu
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi)

Oncelikle gecmis olsun, bu kistin bagirsaklardan mi, yumurtaliklardan mi ya da karin icinde baska bir uerden mi kaynaklandigina bagli. Sadece tikaniklik degil baska sikintilara da yol acabilir. Uludag universitesini tavsiye ederim

15 Haziran 2015 07:24