BD
Soru Sahibi
24 Mart 2015 13:34

anal fissür

merhaba doktor bey büyük tuvaletimi yaptıktan sonra kanama oluyor doktora gittim anal fissür dediler merhem verildi ama halen zorlanma olduğunda kanama oluyor?sizce kolonoskopi yaptırmam gerekiyor mu?teşekkürler

2 cevap
Cevaplar (2)

Geçmiş olsun Demet Hanım. Anal fissür varlığı tek başına kolonoskopi gerekliliği doğurmazken eğer anal fissüre sebebiyet veren herhangi bir hastalıktan şüphe duyuluyorsa, doktorunuzun da önerisiyle gündeme gelebilir. Anal fissür tedavisinde günde 3-4 defa yapılacak olan sıcak oturma banyosunu takiben uygulanacak krem tatbiki ile kabızlığı (sert dışkılama) önleyici ilaçların da kullanılması gerekir. Yaklaşık 2 haftalık bir tedavi ile yüz güldürücü sonuç alabilirsiniz. Aksi takdirde muhakkak tekrar bir genel cerrah kontrolünden geçiniz. Sağlıklı günler dilerim...

24 Mart 2015 14:43
BD
Soru Sahibi

teşekkür ederim doktor bey.anal fissüre başka hangi hastalık sebep olur.bende kabızlık hep var bazen 1 hafta çıkamadığım oluyor.genelde bağırsak çalıştırıcı çaylar yada ilaçlar kullanıyorum

24 Mart 2015 15:00

Rica ederim Demet Hanım. Kabızlık (makatta tahriş) anal fissürün en sık nedeniyken nadir olarak görülen kolit ve benzeri durumlarda da fissür oluşabilir. Ancak bu hastalıkların varlığında daha birçok sevimsiz bulgunun da olması beklenir. Rahat olun, mevcut tedavinize devam edin ve kabızlığı engelleyin. Durumunuz düzelecektir. Tekrar geçmiş olsun...

25 Mart 2015 08:29