ÖE
Soru Sahibi
2 Eylül 2020 15:34

ANA ve anti scl 70

Merhaba doktor bey. 23 yaşındayım. Vücudumdaki nöropatik ağrilar nedeniyle noroloji doktorum otoantikor testleri istedi. Ayrica 2 yil once morfea denilen cilt hastaligim vardi. Bugun sonuclarimi aldim. Ana ve anti scl 70in negatif olması sistemik skleroderma olmadigim seklinde yorumlanabilir mi yoksa bir kesinlik soz konusu olmaz mi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ahmet Mesut Onat
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

ANA hastaların %60-90 ında, anti-scl70 ise %35-40 ında pozitiftir. Yani negatif olmak, hasta değildir dedirtmez

27 Eylül 2020 00:14