EA
Soru Sahibi
29 Ekim 2021 01:27

ANA pozitif ENA negatif

Hocam merhaba sürekli yorgunluk halsizlik özellikle bacaklarımda ağrı , uyuşma ve dermansizlik hissediyorum. Alın bölgesinde Çok keskin baş ağrılarım oluyor. Ağız ve göz kuruluğu ileri derecede. 4 yıl arayla yaptirdigim ANA testim pozitif. Fakat son test ile beraber Ena paneli testlerimin hepsi negatif. İdrar testinde lökosit oranı fazla. Sjogren sendromu ve iltihaplı romatizmadan suphelenmisti doktorum. Tanı için randevumu uzak bir tarihe alabildim çok merak ediyorum sizce nedir? Şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Ağız ve göz kuruluğu olması ve diğer bulgular bende de Sjögren hastalığı izlenimi yaratıyor. Ancak buradan devamını getirmem kolay değil. Sjögren hastalığı ağır romatolojik problemlerden değildir. Bir ay bunun için geç bir randevu tarihi değil. Sabırla randevunuzu bekleyin ki sizi bütünlüklü olarak bilen romatolog tedavinizi düzenleyebilsin. ANA testinizin pozitif olması Sjögren için de yeterli olabilir, ağız ve göz kuruluğunun eşlik ettiği başka romatolojik hastalıkları da düşündürebiiir, hiç bir iltihaplı romatizma da olmayabilir. Randevudan sonrasına bırakın.

14 Kasım 2021 18:31