AS
Soru Sahibi
27 Şubat 2019 14:31

amniyosentez sonucu

Dr. Emre Bey merhaba, dörtlü tarama testimde 1/164 down sendromu riski çıktı. Amniyosentez yaptırdım. hızlı sonuçlara göre trizomi *** *** ** açısından sorun yok . size sorum şu olacak. nihai sonuçta yine aynı kromozomlara mı bakılıyor yoksa farklı bakılanlar da var mı? yani şu anda down sendromu açısından bir sorun yok ama başka hastalıkların var olup olmadığı mı araştırılıyor? ve gebeliği sonlandırma açısından hangi hastalıkların tanısı konuluyor? teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Geçmiş olsun. Hızlı testte bahsettiğiniz gibi 13, 18, 21 ve X,Y kromozomları sayısal yönden incelniyor. Kesin sonuç açısından amniyosentez sonucu beklenmesi lazım. Amniyosentz testinde bütün kromozomlar (46 kromozom) sayısal ve yapısal olarak değerlendirilir. Şuan endişe edeceğiniz birşey yok. Sağlıklı günler dilerim.

27 Şubat 2019 14:35