sm
Soru Sahibi
22 Aralık 2013 01:48

ameliyatmı yoksa başka bi çare varmı stent sağlıklımı yeniden bypass mı kafayı yemek üzereyim..

hocam merhabalar yaşım (*** *** ** tarihinde kalp krizi geçirerek hastaneye baş vurdum ve bypass ameliyatı oldum 4 damar değiştirdiler. *** *** ** tarihinde ağrı şikayeti ile tekrar başvuruda bulunduğum hastanede yeniden ajiografi yapıldı ve sonuç söle çıktı.. hastanın sağ femoral arterine perkutan teknikle girilip 6f kılıf yerleştrildi.sa ve sol koronerlerin selektif koroner anjiografi yapıldı. sol ventrikülografi: yapılmadı. koroner anjiografi: lmc: normal lad: yoğun ektazi.d1 hızasında %50.60 darlık. ardından ektazik %30 darlık cfx: proksimal %100 tıkalı rca : yoğun ektazik,plaklı ortada %40.50 darlık lıma-lad fonksiyonel olarak tıkalı. ao-d1 safen açık. ao-pl - pd safen al ye kadar açık ardından tıkalı. karar: iskem varlığında lad ye pkg muhattap bulamıyorum kafayı yiyecem bana nasıl yardımcı olursunuz ne yapmam gerekli..beni ameliyat eden doktorlara tekrar güvenmelimiyim..

1 cevap
Cevaplar (1)

Sizi ameliyat etmiş doktorlara tekrar güveni tartışacak bir durumunuz yok, çünkü gündemde kalp cerrahisiyle ilgili bir şey (yani tekrar bir bypass ameliyatı) yok. Bir girişim (yani stent) icabediyorsa bile bu kalp cerrahisinin değil kardiyolojinin kapsamına giriyor. Soru şu; LAD' deki *** *** ** darlığa bir girişim yapılsın mı, yoksa hiçbir şey yapılmayıp izlensin mi? Bu soru sadece darlık rakamına bakarak cevap verilecek bir soru değil. Gerekenler çok basit; bu darlığın önem taşıyıp taşımadığını, önem taşıyorsa açmamız halinde bir kazanç sağlanıp sağlanamayacağını belirleyen çok belirli testler var. Bunlar çok meçhul veya bilinmez mevzular değil. Bu ayrıntılarla birlikte sorunuzun da cevabı kendiliğinden ortaya çıkacak. Saygılar.. Dr. Sinan Coşkun Turan www.kalbinizdegerlidir.com

22 Aralık 2013 19:39