Çİ
Soru Sahibi
20 Ocak 2015 17:45

ALT ve AST Yüksekliği

Merhaba. 53 günlük bir kızım var. Bugün Tokat'ta yaptırdığımız kan testlerinde ALT:60, AST:113 sonucunu çıktı. Buradaki doktorlar nedenini anlayamadı. Diğer kan, idrar, gaita, ultrason sonuçları normal. Herhangi bir ilaç kullanmıyorum ben ve çocuğum. Doğduğunda da kan testi yapmıştık o zaman da biraz yüksek çıkmıştı bu kadar olmasa da.Yenidoğan sarılığından dolayı 3 gün mor ışık aldı. Neden olabilir? Ciddi bir sorun var mıdır?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Fahri Ovalı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Bahsettiğiniz değerler, karaciğer hastalıklarında artar; ancak ciddi bir hastalık diyebilmek için bulunan değerlerin çok daha yüksek olması beklenir. Klinik olarak herhangi bir bulgu yoksa, şimdilik haftalık takip etmekte yarar vardır. Eğer artma eğilimi görülürse detaylı inceleme yapılması gerekir.

22 Ocak 2015 16:22