AE
Soru Sahibi
18 Temmuz 2014 01:44

ALT ve AST enzimleri yüksekliği

slm lar...9 aylık bir kızım var.kilosu *** *** ** hafta önce kan tahlilinde AST:98 ve ALT:111 çıkmıştı.dr.muz haftaya tekrar bakalım viral bi enf. yüzünden böyle çıkmış olabilir dedi.bugün yapılan tahlilde AST:113 ve ALT:225 çıktı.bu arada herhangi bir grip belirtiside yok çocukta.tek sıkıntımız 6. ayından beri kilo alamıyor olması.ultrasonu normal herhangi bişey yok dedi dr. ve araştırılması için tıp fak.sevk etti.anne sütüne ilaveten 2 haftadır infatrini kullanıyoruz.ama çok iştahsız ne versem reddediyor.acaba iştahsız olmasıyla bu enzimlerin yüksekliği arasında bir alaka varmı? bu enzimlerin bu kadar yüksek olması neye işaret? ne yapmalıyım? yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden tşkkr ler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Tufan Kutlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Enzimlerin yüksekliği karaciğer hastalığı, kas hastalığı, çölyak hastalığı gibi durumlara eşlik edebilir. Madem Tıp Fak. e sevkedildiniz orada ileri düzeyde araştırma yapılacaktır.

21 Temmuz 2014 07:16